Atac terorist în Bangladesh: 24 de morţi, atacatorii ucişi, 12 ostatici eliberaţi

Indivizi înarmaţi au deschis focul cu arme automate şi au luat ostatici într-un restaurant situat într-o zonă în care sunt misiuni diplomatice, în capitala Bangladeshului,  Dhaka, informează site-ul agenţiei The Associated Press.
Filip Stan
01 iul. 2016, 18:30
Atac terorist în Bangladesh: 24 de morţi, atacatorii ucişi, 12 ostatici eliberaţi

UPDATE: Atacatorii au fost ucişi, 12 ostatici eliberaţi, 24 de morţi, la un bilanţ provizoriu.

UPDATE: Gruparea jihadistă Statul Islamic (SI) a revendicat atacul armat care avut loc vineri seară într-un restaurant din cartierul diplomatic al capitalei Bangladeshului, Dhaka, potrivit unui comunicat al agenției Amaq, apropiată organizației ultraradicale, transmite AFP. 

„Echipe de comando ale Statului Islamic atacă un restaurant frecventat de străini în orașul Dhaka, în Bangladesh”, a afirmat un comunicat al Amaq difuzat pe rețele de socializare.

Atacul a făcut „peste 20 de morți de diverse naționalități”, a adăugat Amaq, care a precizat că „echipele de comando au luat ostatici în restaurantul Artisan”.

Potrivit cotidianului local Bangladesh Daily Star, mai mulți bărbați înarmați au intrat într-un restaurant și au deschis focul, transmite și BBC, care a precizat că nu se știe deocamdată dacă există victime.

Potrivit unor informații neconfirmate, ar fi fost luați și ostatici. Poliția a înconjurat zona. Conform publicației Dhaka Tribune, la locul atacului s-ar fi auzit și o explozie.

Agenția chineză Xinhua a relatat că poliția a avut un schimb de focuri cu grupul de atacatori.

Restaurantul unde a avut loc atacul este unul frecventat de străini, diplomați și familii din clasa de mijloc.

Nu este clar dacă atacatorii fac parte din vreo grupare teroristă.

Sute de poliţişti şi militari au fost trimişi la locul incidentului.

În Bangladesh au avut loc mai multe atacuri, în care au fost folosite în speciale macete, împotriva unor bloggeri, atei sau reprezentanți ai minorităților religioase.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Liberalul care a rezistat tuturor schimbărilor de putere. Cum a ajuns Cătălin Predoiu omul-cheie din spatele negocierilor pentru noul Guvern
Capital.ro
Doliu în lumea filmului! Un iubit actor a murit la doar 35 de ani. A publicat un mesaj tulburător pe Instagram
Playtech.ro
Consumul românilor se prăbușește. România revine la nivelurile din pandemie. Ce înseamnă asta pentru economie
Adevarul
Escrocherie „made in Romania” în California: Cum foloseau trei bărbați o sticlă de ulei pentru a convinge vânzătorii că au motoarele distruse
wowbiz.ro
Gestul care a dat-o de gol pe Andreea Ibacka! Se întâmplă după zvonurile legate de divorț
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Femeia a reușit să slăbească după ce a schimbat un singur LUCRU în dieta zilnică
iamsport.ro
Rapid i-a tăiat indemnizația lunară de 1500 de lei unei legende a clubului: ”Nu ne mai respectă!”
MediaFlux
PAPARAZZI Daniela Györfi, în oraș la cafele și prăjituri după ce a slăbit! Cum arată artista la 57 de ani FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi