Atacurile teroriste vor intra în programele şcolare

Atacurile teroriste din 22 iulie 2011 de la Oslo şi de pe insula Utoya, soldate cu 77 de morţi, vor face parte în viitor din programa şcolară a Norvegiei, scrie luni cotidianul Verdens Gang, citat de dpa.
Iulian Tudor
22 iul. 2019, 11:02
Atacurile teroriste vor intra în programele şcolare

Copiii şi adolescenţii trebuie să înveţe despre actele de terorism, la 8 ani de la tragicele evenimente.

În 22 iulie 2011, extremistul de dreapta Anders Behring Breivik a ucis 77 de oameni în două atacuri succesive, opt într-unul cu bombă în apropiere de biroul premierului de atunci Jens Stoltenberg şi 69 în celălalt, pe insula Utoya, unde a deschis focul asupra tinerilor care participau la o tabără de vară a Partidului Laburist. Alte câteva sute de oameni au fost răniţi, potrivit Agerpres.

Citeşte şi Anders Breivik se plânge justiţiei de condiţii de detenţie necorespunzătoare. A depus plângere la CEDO

Acest subiect trebuie introdus în şcoli pentru că este important nu doar ca atacurile să fie înţelese, ci să poată fi plasate într-un context mai larg, a spus ministrul educaţiei, Jan Tore Sanner, citat de Verdens Gang.

Ministrul nu a oferit detalii privind momentul când se va pune în aplicare acest proiect, menţionează dpa.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Cine este fotbalistul care a marcat cele mai multe goluri la Cupa Mondială. Kylian Mbappe poate trece pe primul loc în topul marcatorilor la ediția din 2026
Capital.ro
Curs valutar joi, 11 iunie. Cât valorează astăzi euro, dolarul și francul elvețian. BNR a publicat datele oficiale
Playtech.ro
Data-limită pentru eliminarea ambroziei se apropie. Proprietarii riscă amenzi de până la 20.000 de lei
Adevarul
„Situația din Crimeea ajunge și la noi”. Mesaje de panică privind lipsa de combustibil puse de ruși pe internet
wowbiz.ro
Emil Gânj, condamnat definitiv la închisoare pe viață! Avocatul familiei victimei: „Despăgubirile vor fi imputate statului roman”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
S-a stins din viață o mare actriță! Liudmila Chursina și-a găsit sfârșitul la 84 de ani
iamsport.ro
Un fost antrenor din SuperLiga, bătut în vestiar după ce i-a făcut avansuri unui jucător: 'Mi-a zis că este adevărat'
MediaFlux
Recrutare masivă în Armata Română. Anunțul Ministrului Apărării
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți