Atentat cu automobil-capcană în Libia: 22 de morţi

Un automobil-capcană care a avut ca țintă forțele de securitate din orașul Benghazi din estul Libiei a ucis marți cel puțin 22 de persoane și a rănit alte 20, potrivit unui comandant militar și unor oficialități medicale citate de Reuters.
Filip Stan
03 aug. 2016, 02:56
Atentat cu automobil-capcană în Libia: 22 de morţi

Explozia a avut loc într-o zonă rezidențială din cartierul Guwarsha, scena unor lupte între forțele de securitate fidele guvernului din estul Libiei și Consiliul Shura al Revoluționarilor din Benghazi, o alianță a islamiștilor cu alți opozanți. Gruparea, care include și o componentă al-Qaeda, a revendicat atacul într-un comunicat postat pe mai multe site-uri media și susține că a ucis 28 de persoane și a rănit 70. În zonă acționează și Statul Islamic.

A fost a patra explozie a unui vehicul la Benghazi în ultima săptămână. La doi ani de la lansarea ofensivei împotriva Consiliului Shura, Armata Națională Libiană (LNA) comandată de Khalifa Haftar nu controlează încă întregul oraș. A fost și cea cu cele mai grave consecințe: un martor citat de Reuters afirmă că explozia a dărâmat un imobil cu două etaje și a distrus 10 vehicule, dintre care mai multe blindate. Patru comandanți de teren s-au numărat printre victime, iar cadavrele unor soldați au rămas sub ruine.

Potrivit unui alt comandant LNA, Fadel al-Hassi, atacul a vizat o adunare a unității forțelor speciale. Trupele lui Haftar sunt aliate cu guvernul stabilit în estul Libiei din 2014, odată cu instalarea de către grupuri armate a unei administrații rivale în capitala Tripoli.

Anul acesta, la Tripoli s-a instalat un guvern susținut de ONU, dar respins deocamdată de Haftar și de guvernul din est. Președintele american Barack Obama a afirmat marți că susținerea guvernului de la Tripoli este în interesul securității naționale a Statelor Unite.

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Pericol de inundații în România! Hidrologii au emis avertizare cod portocaliu. Care sunt zonele vizate
Fanatik.ro
Sorin Cârțu, prima reacție după ce Tribunalul i-a dat dreptate lui Adrian Mititelu în privința palmaresului Craiovei: „Am luat foc în ședința aia”. Exclusiv
Capital.ro
Călin Georgescu trage semnalul de alarmă. Avertismentul fostului candidat: Taxe mici sau deloc. România trebuie să producă
Playtech.ro
Drepturile soțului supraviețuitor în 2026. Ce poate face după moartea partenerului
Adevarul
Scandal sexual în Muntenegru. Doi oficiali de rang înalt și-au dat demisia după ce pe internet a apărut un clip în care apar în ipostaze intime
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 66 de ani a ajuns la spital după ce a fost despicat cu... Vezi mai mult
iamsport.ro
Ce se întâmpla în clubul lui Nicu Ceaușescu. A recunoscut acum totul
MediaFlux
Primele stenograme din dosarul lui Robert Negoiță! Urmărirea penală, începută încă din noiembrie 2025: „Uite se întâmplă nenorocire ca la Rahova, acolo, și dai dracu’ de belea”
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil