Atentat cu bombă în Turcia. Cel puţin trei MORŢI şi zeci de persoane RĂNITE UPDATE

Un atentat cu bombă care a vizat o mașină a poliției a avut loc marți în centrul localității Diyarbakir, principalul oraș din sud-estul majoritar kurd al Turciei, provocând rănirea mai multor persoane, au informat mass-media turce.
Sânziana Stancu
10 mai 2016, 14:23
Atentat cu bombă în Turcia. Cel puţin trei MORŢI şi zeci de persoane RĂNITE UPDATE

Update 19:13 Cel puţin trei persoane şi-au pierdut viaţa în atentat şi mai multe zeci au fost rănite, potrivit AP.

Update 18:26 Cel puţin 15 răniţi în atentatul cu maşină-capcană.

Update 17:58 Posturile de televiziune CNN-Turk şi NTV au informat că cel puţin 15 poliţşişti au fost răniţi în explozie. Agenţia de ştiri Dogan a informat că au fost şi un număr neprecizat de civili.

Un atentat cu bombă s-a produs, marţi, împotriva poliției din orașul turc Diyarbakir, aflat în vecinătatea districtului Baglar, unde se află majoritatea kurdă,  informează agenţiile de presă turce.

Numeroase ambulanțe și echipaje de poliție au fost trimise la fața locului după puternica explozie, a anunțat agenția de presă Anadolu.

O maşină-capcană a lovit un autobuz care transporta ofiţeri de poliţie în oraşul cu majoritate kurdă, Diyarbakir. Cel puţin 12 persoane au fost rănite, între care şi civili, a anunţat agenţia de stat turcă. 

Citeşte şi Un nou atentat în Turcia, soldat cu un mort şi 23 de răniţi

Explozia maşinii-capcană a fost atât de puternică, încât a provocat daune materiale în zona în care s-a produs explozia.

Agenţia Anadolu a declarat că atacul terorist a fost comis de Partidul Muncitorilor din Kurdistan (PKK), scos în afara legii. Autorităţile turce instituit o încetare a focului în Baglar, în martie, când militarii turci au luptat împotriva militanţilor kurzi. 

Militarii turci au devenit încă din iulie ţinte ale rebelilor kurzi, după ce un fragil proces de pace a degenerat până la urmă în violenţe.

Regiunea în care s-a produs atacul de marţi este scena luptelor frecvente între forţele de securitate turce şi rebelii din PKK. Vara trecută s-a înregistrat o recrudescenţă a unor astfel de atacuri din partea PKK, făcând imposibil un eventual dialog de pace între părţile beligerante, care ar fi putut pune capăt rebeliunii ce s-a soldat, din 1984 şi până în prezent, cu moartea a 40.000 de persoane.

DailyBusiness
PSD declanșează criza guvernamentală. Miniștrii își dau demisia în bloc, iar Guvernul Ilie Bolojan, sub presiunea unei moțiuni de cenzură
Spynews
Betty Salam s-a întors la băiatul ei! Cum a apărut artista alături de Matthias
Fanatik.ro
Ce sport a practicat Donald Trump când era tânăr. Puțini oameni știu că două echipe uriașe au vrut să-l recruteze
Capital.ro
Se pregătește raționalizarea combustibilului. Avertismentul Suediei privind o criză energetică fără precedent: Suntem pregătiți
Playtech.ro
Subvenții noi în agricultură: Românii care cultivă usturoi şi cartofi primesc bani de la stat. Care este ajutorul financiar oferit fermierilor
Adevarul
Un animal ciudat a ieșit dintr-o pădure din vestul Ucrainei, aproape de granița cu România. Reacțiile apărute pe internet
wowbiz.ro
Dinu Iancu-Sălăjanu a fost plasat sub control judiciar! Primele imagini cu politicianul, după perchezițiile DNA
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
VIDEO Momentul în care o tânără de 28 de ani lovește cu mașina două femei aflate pe trecerea de pietoni, în Neamț
iamsport.ro
Dan Diaconescu, ofertă pentru Radu Banciu: ”Vă dau dublu cât câștigați! Mi s-a părut întotdeauna că sunteți o voce specială, aparte”
MediaFlux
Anunț major pentru românii care cumpără fructe și legume. Ce se întâmplă în piețe
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara