Atentat terorist în Kenya: Islamiştii somalezi ţin ostatice mai multe persoane FOTO

Teroarea continuă în Kenya. Teroriştii care a făcut măcel într-un mall din Nairobi nu au fost prinşi, ei s-au baricadat in centrul comercial unde ţin ostatice mai multe persoane. Cel puţin 59 de persoane au fost ucise şi 175 rănite în atacul de sâmbătă, potrivit unui nou bilanţ anunţat duminică de ministrul kenyan de interne.
Iulian Tudor
22 sept. 2013, 07:14
Atentat terorist în Kenya: Islamiştii somalezi ţin ostatice mai multe persoane FOTO

În acelaşi timp, în jur de o mie de persoane au fost salvate.

Confruntarea continua duminică, la 24 de ore de la atac, între forţele de securitate şi islamişti, care deţin încă un număr nedeterminat de ostatici, scriu AFP şi AP.

Un comando de aproximativ 10 bărbaţi au deschis pur şi simplu focul asupra clienţilor, după care s-au baricadat în interior şi au luat mai mulţi ostatici. Supravieţuitorii povestesc terifiaţi ce s-a întâmplat.

„Am văzut o groază de copii, de oameni în vârstă împuşcaţi mortal, literalmente. Nu înţeleg de ce au tras în copii de 5-6 ani. Trăgeau la întâmplare în orice încerca să scape sau dacă scoteau vreun sunet”, a declarat un martor.

Unii au scăpat ca prin miracol, după ce atacatorii au aruncat grenade asupra lor.

Poliţiştii au ajuns imediat la faţa locului şi au încercat să negocieze cu teroriştii, însă aceştia erau hotărâţi să ucidă în masă. Chiar şi preşedintele kenyan a anunţat că mai mulţi membri ai familiei sale se află printre victime şi a condamnat aspru actul terorist.

„Am contracarat acte teroriste şi în trecut. În plus, am luptat cu curaj şi i-am învins pe terorişti atât în ţară cât şi în afara ei. Îi vom învinge din nou. Terorismul, în sine, este filozofia laşilor”, a declarat preşedinte Kenyei, Uhuru Kenyatta.

Islamiştii somalezi Shebab au postat pe reţelele sociale imediat după atac că mujahedinii au ucis peste 100 de necredincioşi kenyeni şi că bătălia continuă. Printre victimele teroriştilor se află mulţi cetăţeni străini.

Poliţia salvează o femeie şi un copil din centrul comercial atacat

Mai multe persoane sunt evacuat de poliţie din centrul comercial din Nairobi

Poliţia şi armată kenyană se luptă cu teroriştii

O mamă şi copiii ei se ascund, în timp ce poliţia se luptă cu teroriştii

DailyBusiness
Guvernul îi oferă lui Traian Băsescu un apartament în locul vilei de protocol, după ce și-a recâștigat drepturile de fost președinte
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Cum arată casa de vacanță a Andreei Esca, din Franța: E aproape de Nisa și are piscină exterioară! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Voyo a comis-o iar! Românii, furioși pe valul de mesaje cu erori la Aberdeen – FCSB! Răspuns sec al platformei Pro TV
Capital.ro
Adevărul despre Călin Georgescu. Un prieten dezvăluie totul: Ne-a turnat. Nu era cu toate țiglele pe casă
Playtech.ro
Nicuşor Dan, cadou total neobişnuit în vacanţa prin România! Ce i-a oferit un român preşedintelui, rămâi mască
Adevarul
„Trăim deja cel mai sumbru scenariu”. Predicția unui expert de la Cambridge despre întâlnirea Putin - Zelenski
wowbiz.ro
El este băiatul care s-a aruncat alături de iubita lui în fața TIR-ului, pe A1! Cătălin plecase de acasă pentru a-i duce un cadou Georgianei
Evz.ro
Condițiile lui Putin pentru încetarea războiului din Ucraina. Breaking News
Prosport.ro
FOTO. Femeia care ia bani pentru pozele cu ea și pentru a ieși la întâlniri cu bărbați
kanald.ro
Rezultate Loto 6 din 49 pentru joi, 21 august 2025: Numerele extrase astăzi - Joker, Noroc LIVE. Report fabulos de peste 22 de milioane de lei la Loto 6/49
Cancan.ro
Ea este femeia de 44 de ani ucisă de soț, chiar în fața fetiței lor. Silvana Dăogaru era o profesoară apreciată în Craiova 😢
iamsport.ro
Imediat după intervenția telefonică a lui Gigi Becali, Dan Filoti i-a ridiculizat pe latifundiar și pe cei din stafful FCSB: ”Dacă nu au aflat, să știe și ei!”
MediaFlux
Măsuri de la Guvern pentru reducerea facturii de energie. Ce trebuie să facă românii
stirilekanald.ro
VIDEO Mesajul de adio postat de tânărul spulberat de camion, pe A1, împreună cu iubita sa: „La ora 5 eu o să mor” Mama acestuia nu își revine din șoc: "Vai de sufletul lui"
Dacă îți apare asta pe piele, este unul dintre semnele de hi