ATENTATE FRANŢA: Primarul Parisului cere întărirea securităţii, iar opoziţia cere poliţie municipală înarmată

La zece zile după atentatele de la Paris, primarul socialist al capitalei franceze a dezvăluit o serie de măsuri de consolidare a securității considerate insuficiente de opoziția de dreapta, care solicită o poliție municipală înarmată.
Filip Stan
23 nov. 2015, 18:06
ATENTATE FRANŢA: Primarul Parisului cere întărirea securităţii, iar opoziţia cere poliţie municipală înarmată

Primarul socialist al Parisului cere întărirea securității după atentate, în timp ce opoziția vrea poliție municipală înarmată. ‘Vom întări securitatea echipamentelor publice’, a anunțat primarul Anne Hidalgo în fața consiliului municipal din Paris, plasându-și acțiunea în contextul prelungirii primelor măsuri luate după atacurile jihadiste de la începutul lui ianuarie.

Printre noile măsuri se află instalarea de videointerfoane în 80 de locuri în care se află copii, lucrări de securizare a locurilor de interes, crearea de sasuri anti-agresiune, montarea a 165 de camere video în 2016 și recrutarea a 30 de agenți de securitate.

Lidera opoziției de dreapta, Nathalie Kosciusko-Morizet a solicitat la rândul său o poliție municipală înarmată. ‘Este o iluzie să gândim că vom asigura securitatea parizienilor în 2016 la fel ca în 2014’, a spus ea.

Citeşte şi Alertă teroristă în Belgia. Se evaluează din nou ameninţarea SI. Risc de atentate: 3 din 4

Propunerile ‘insuficiente’ ale doamnei Hidalgo ‘nu țin cont de gradul de gravitate al situației în țara noastră, care se află în stare de război’, a spus Philippe Goujon, primar de dreapta al celui de al-XV-lea arondisment, un cartier familial din sud-vestul Parisului.

Aleșii din partidul Les Républicains al fostului președinte Nicolas Sarkozy solicită ‘o poliție municipală adevărată de 3.000 de oameni’, înarmată și care i-ar degreva pe polițiști de sarcini de asigurare a liniștii publice’, susține Goujon.

Ei solicită, de asemenea, un plan de urgență care să prevadă instalarea a cel puțin 1.000 de camere video și a unor scanere de detecție în locurile publice. ‘Țin ca forțele poliției naționale să asigure securitatea parizienilor’, a replicat Anne Hidalgo. ‘Să nu venim cu tot felul de povești, nicio poliție municipală și cu atât mai puțin la Paris, care este sediul tuturor locurilor puterii, nu va putea să-și asume eficient munca poliției naționale’, a adăugat primarul.

DailyBusiness
Răsturnare de situaţie, ce se întâmplă cu turul II al alegerilor. ULTIMA ORĂ
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Bzi.ro
Cum arată casa lui George Simion, din Vrancea? Motivul pentru care locuiește într-un apartament închiriat
Fanatik.ro
Mașina care va concura cu Dacia. Are același preț, dar este similară cu un celebru model Tesla
Capital.ro
Se amână turul al doilea al alegerilor prezidențiale? Anunț oficial de la AEP
Playtech.ro
Cea mai ieftină staţiune de pe litoral. Plăteşti la jumătate de preţ faţă de Mamaia sau Olimp
DailyBusiness
Nicușor Dan: Voi participa la orice dezbatere cu George Simion
Adevarul
PSD e împărțit în două tabere. Cine vrea guvernare cu Simion şi cine e de partea lui Nicușor Dan SURSE
wowbiz.ro
BREAKING! Fostul atacant al „Generației de Aur”, internat în stare critică, după ce a suferit un infarct! Va fi operat de urgență
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Evz.ro
Cum scapi de furnicile din casă. Invazia, simplu de oprit
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Cum prevenim mușcăturile de căpușe. Numărul persoanelor ajunse la spital a crescut față de anii anteriori
Cancan.ro
Gabriela Firea, decizie de ultimă oră! Ce va face dacă Nicușor Dan câștigă alegerile prezidențiale de pe 18 mai
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Ce funcţie va avea Călin Georgescu. Decizia luată de George Simion: Până la finalul verii...
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Răsturnare de situație în cazul tinerei care s-ar fi speriat de urs și a căzut în lacul Frumoasa. "A târât-o până la stâncă și a aruncat-o în lac"
Simion susține că va concedia 500.000 de bugetari, dacă ajunge președinte
MediaFlux
Primul sondaj pentru Turul 2. Nicușor Dan recurerează spectaculos
Shtiu.ro
Ce se întâmplă dacă vreunul dintre candidați moare până la turul al II-lea? Cine ajunge președinte?
Puterea.ro
Alegerile în aer: contestația-bombă care aruncă România într-o criză democratică