Atentate în Spania: Ultimul membru al celulei jihadiste a fost identificat

Poliția catalană a anunțat joi că l-a identificat în mod oficial pe ultimul membru al celulei jihadiste acuzate că a comis atacurile de săptămâna trecută din Catalonia, nord-estul Spaniei. Numele acestuia este Youssef Aalla și a fost ucis în explozia accidentală din Alcanar (provincia Tarragona), relatează AFP.
Alina Costache
24 aug. 2017, 11:35
Atentate în Spania: Ultimul membru al celulei jihadiste a fost identificat

‘Youssef Aalla este cel de-al doilea cadavru identificat în explozia de la Alcanar’, a anunțat poliția catalană, la o săptămână după explozia accidentală a unei locuințe la 200 de km sud de Barcelona în care suspecții pregăteau explozibili.

‘Acesta este ultimul membru al celulei’ a cărui identitate trebuia să o stabilim, a precizat sursa citată.

Youssef Aalla era fratele altor doi membri ai celulei: Said, 18 ani, împușcat mortal de poliție la Cambrils, la sud de Barcelona, și Mohammed, 27 de ani, audiat marți de un judecător care a decis să-l elibereze sub control judiciar.

Explozia laboratorului improvizat i-a determinat pe membrii celulei să acționeze a doua zi cu ajutorul unor vehicule la Barcelona și Cambrils. Dublul atentat s-a soldat cu moartea a 15 persoane și rănirea altor peste 120.

Primul cadavru identificat în explozia de la Alcanar a fost cel al lui Abdelbaki Es Satty, imamul care locuia la Ripoll de unde proveneau majoritatea membrilor celulei și suspectat că a jucat un rol cheie în radicalizarea lor.

Citeşte şi Stat Islamic laudă teroriştii de la Barcelona şi ameninţă cu mai multe atacuri în Spania

 

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
Donald Trump a interzis fanilor din încă două țări să intre în SUA pe durata Cupei Mondiale 2026. Ce alte națiuni au ajuns pe lista roșie
Capital.ro
Călin Georgescu a primit decizia definitivă privind controlul judiciar. Este și bun de plată. Ce sumă îl obligă Tribunalul București să achite
Playtech.ro
Ce venituri urmărește ANAF cel mai atent. Când apare riscul unui control
Adevarul
O fotografie cât o mie de cuvinte, cu Maia Sandu. Detaliul surprins la plecarea din Grecia spre Olanda
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un ciclon puternic amenință Europa! Cum se va manifesta fenomenul și ce țări vor fi afectate
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Pensii tăiate pentru o mare categorie de români. Cine sunt cei vizați de proiect
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”