Atentate Turcia: Şapte suspecţi au fost arestaţi având legătură cu atentatul de pe aeroportul din Istanbul

Un tribunal din Turcia a condamnat la închisoare alți șapte suspecți acuzați de implicare în atacul terorist sinucigaș care a avut luna trecută pe aeroportul internațional Ataturk din Istanbul, numărul de persoane arestate în acest caz ajungând la 37, informează agenția de presă Anadolu, citată de Reuters și DPA, citate de Agerpres.
Iulian Tudor
11 iul. 2016, 08:47
Atentate Turcia: Şapte suspecţi au fost arestaţi având legătură cu atentatul de pe aeroportul din Istanbul

Încă șapte suspecți, arestați în legătură cu atentatul de pe aeroportul din Istanbul. Cei șapte suspecți au fost acuzați de ‘apartenență la un grup armat terorist’ și de complicitate la crimă, potrivit Anadolu. Patruzeci și cinci de oameni au fost uciși și alte câteva sute de persoane au fost rănite în timpul atacului terorist de pe Aeroportul Ataturk, în cel mai sângeros atac care a avut loc anul acesta în Turcia.

La rândul său, agenția de presă Dogan precizează că toți cei șapte condamnați sunt cetățeni străini. Potrivit unui oficial turc, atacatorii erau de naționalitate rusă, uzbecă și kârgâză, iar președintele Turciei, Recep Tayyip Erdogan, a declarat că în spatele atacului s-ar fi aflat militanți ai organizației Stat Islamic de pe teritoriul fostei Uniuni Sovietice. Potrivit mass-media, cel puțin 11 dintre cei încarcerați ar avea cetățenie rusă, potrivit Agerpres.

Citeşte şi Şase membri ai Statului Islamic, arestaţi după atentatul de pe aeroportul din Istanbul

În timpul atacului care a avut loc în 28 iunie pe aeroportul din Istanbul, trei atacatori au deschis focul pentru a crea panică, înainte ca doi dintre ei să intre înăuntru și să-și declanșeze încărcăturile explozive. Al treilea terorist s-a aruncat în aer la intrarea în terminalul pentru sosiri internaționale.

Atentatul de la Istanbul a fost urmat de sângeroase atacuri în Bangladesh, Irak și Arabia Saudită, toate având loc în timpul sărbătorii Eid al-Fitr, care marchează sfârșitul lunii sfinte a musulmanilor, Ramadanul.

Săptămâna trecută, o publicație din Turcia informa că autoritățile sunt în căutarea a doi militanți ai grupării Stat Islamic suspectați a fi fost implicați în atacul de pe aeroport și care s-ar ascunde lângă frontiera cu Siria.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Antrenoarea de tenis care predă lecții în pantofi cu toc a generat mari controverse. Imaginile cu ea au devenit virale pe internet
Capital.ro
Am pierdut-o pe cea mai mare actriță a României. Nimeni nu o va putea înlocui. A fost unică!
Playtech.ro
Cine plăteşte pentru repararea acoperişului unui bloc: legea nouă din 2025
Adevarul
Putin s-a adresat națiunii având în spate o hartă uriașă a Rusiei. Cum stau lucrurile în realitate pe câmpul de luptă din Ucraina, potrivit analiștilor
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Bölöni l-a numit ”cel mai bun din Europa” pe fotbalistul Generației de Aur: ”Peste Beckenbauer! Era elegant și eficace”
MediaFlux
Nicușor Dan anunță un referendum care zdruncină totul. Ce vrea președintele
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet