ATENTATUL CARE A ZGUDUIT LUMEA: Bomba pusă în autobuz a ucis 51 de persoane. 40 dintre victime sunt copii VIDEO

Bomba, care a ucis 51 de persoane, între care 40 de copii, lansată asupra unui autobuz într-un raid aerian atribuit coaliţiei conduse de Arabia Saudită în nordul Yemenului, a fost comercializată de SUA în cadrul unui acord între Departamentul de Stat şi Riad, potrivit CNN, citată de AFP.
Filip Stan
18 aug. 2018, 10:25
ATENTATUL CARE A ZGUDUIT LUMEA: Bomba pusă în autobuz a ucis 51 de persoane. 40 dintre victime sunt copii VIDEO

Imagini care arată cifrele de pe schijele bombei, filmate la puţin timp după atacul de joi, 9 august, în Saada – fief al rebelilor – indică faptul că este vorba despre o bombă de tip Mark 82 (Mk82), cu ghidaj laser de preciziei, concepută de compania de apărare americană Lockheed Martin, a precizat vineri canalul CNN, citând experţi în armament.

Fostul preşedinte Barack Obama interzisese vânzarea bombelor ghidate cu laser către Arabia Saudită după utilizarea unui tip de proiectil similar într-un raid aerian care ucisese 140 de persoane în cursul unei ceremonii funerare în Sanaa, capitala Yemenului, în octombrie 2016.

Dar Donald Trump a ridicat această interdicţie după ce şi-a preluat atribuţiile prezidenţiale în 2017.

56 de copii se află de asemenea printre cele 79 de persoane rănite la 9 august în provincia Saada, potrivit Comitetului Internaţional al Crucii Roşii (CICR).

Coaliţia a fost acuzată că a comis numeroase abuzuri împotriva civililor. Ea şi-a admis responsabilitatea pentru unele raiduri, dar ea îi acuză cu regularitate pe rebelii houthi că se amestecă printre civili şi că îi utilizează ca scuturi umane.

Războiul în Yemen a făcut circa 10.000 de morţi de la intervenţia coaliţiei sub comandament saudit în martie 2015 şi a provocat „cea mai gravă criză umanitară” în lume, potrivit ONU.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
El este fotbalistul care a refuzat România ca să joace pentru Canada la Mondial, însă visul i s-a spulberat! De ce n-a fost convocat?
Capital.ro
Curs valutar vineri, 12 iunie. Cât valorează euro și dolarul înainte de weekend. BNR a publicat cifrele oficiale
Playtech.ro
Toate motivele pentru care poți fi eliminat din Bacalaureat. Lista completă a situațiilor prevăzute de lege
Adevarul
Putin și-ar pregăti „ultima carte”: un nou atac major împotriva Ucrainei în această iarnă
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS O mașină a fost cuprinsă de foc în parcarea unui bloc din Iași. Pompierii intervin de urgență
iamsport.ro
Andrei Nicolescu, scandal uriaș cu Decebal Rădulescu și Vali Moraru în direct: ”Aveți informația de la un șpriț cu cineva!” / ”Azi mi-ați dovedit că mințiți”
MediaFlux
Urmează scumpiri uriașe la energie, carburanți și alimente. INS: inflația ajunge la aproape 11%
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți