Atenţie! Cartofii noi pot fi otrăvitori! Detaliul pe care nu trebuie să îl ignori

Cartofii noi pot deveni otrăvitori. Așa ca trebuie să ai mare grijă atunci când îi cumperi. Dacă au o anumită culoare, cel mai bine ar fi să îi eviți. Iată despre ce este vorba.
Iulian Tudor
17 iun. 2017, 07:42
Atenţie! Cartofii noi pot fi otrăvitori! Detaliul pe care nu trebuie să îl ignori

Cartofii noi, de culoare verde, sunt considerați toxici. Asta pentru că aceștia conțin o substanță toxică, solanina, ce se găsește de obicei în frunzele și în fructele acestora. Uneori aceasta poate ajunge și la cartofii care se dezvoltă în pământ.

Citeşte şi Reţeta zilei: Cartofi gratinaţi

Legumele produc solanina, care este o otravă ce are roul de a ține insectele dăunătoare la distanță. Acesta este și motivul pentru care frunzele cartofilor nu sunt comestibile. Ele sunt toxice. Singura parte care se poate consuma este cea care se dezvoltă în pământ. Însă chiar și aceasta poate conține urme de solanină, scrie teotrandafir.ro.

Această substanță se găsește și în frunzele altor legume cum ar fi roșiile sau vinetele. Tocmai de aceea nu este recomandat să se consume roșiile dacă nu sunt coapte. Gogonelele pot fi consumate numai dacă au fost murate înainte. În cazul vinetelor, situația este asemănătoare. Ele trebuie mâncate după ce sunt bine coapte înainte. Atfel, pot să apară anumite complicații precum amețelile, problemele gastrice, dar și crampele.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Bogdan de la Ploiești, filmat în timp ce țipă la Vanessa în plină stradă: ”Mai are puțin și o bate” | VIDEO
Fanatik.ro
Ce i-a spus prințesa Leonor, moștenitoarea tronului Spaniei, lui Ferran Torres, de față cu toată lumea. Fotbalistul a răspuns direct: ”Nu, nu!”
Capital.ro
Curs valutar miercuri, 22 iulie. Ce valoare au euro, dolarul american și gramul de aur. BNR a publicat noile cotații
Playtech.ro
Care este diferența dintre indemnizația de handicap și pensia de invaliditate. Explicațiile unui avocat
Adevarul
Paradoxul imobiliar din România: vânzările scad, dar prețurile cresc. Gabriel Biriș: „Ne așteaptă o ajustare de durată, de circa 5 ani”
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Bani pentru elevii care au obținut media 10 la examenele naționale! Ce sume ar putea primi absolvenții
iamsport.ro
E sigur că Ionuț Chirilă va fi demis după două luni de CS Dinamo: ”Un dobitoc care bea și fumează pe stadion!”
MediaFlux
Legătura lui Donald Trump cu frații Tate. Se fac presiuni pentru extrădare
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România