ATENȚIE! Mesaj fals în numele STB pe rețelele de socializare. Cum încearcă hoții să îți ia toți banii din cont

De această dată, hoții cibernetici au încercat să se ascundă sub numele de STB pentru a da țepe online. Iată care este mesajul fals care a apărut pe rețelele de socializare
Filip Stan
07 aug. 2024, 09:14
ATENȚIE! Mesaj fals în numele STB pe rețelele de socializare. Cum încearcă hoții să îți ia toți banii din cont
ATNEȚIE! Mesaj fals în numele STB pe rețelele de socializare. Cum încearcă hoții să îți ia toți banii din con

Societatea de Transport București (STB) a emis un avertisment către publicul călător în legătură cu o postare falsă pe Facebook, care promovează un presupus „card Activ” inexistent. Într-o declarație oficială, STB a subliniat că mesajul este fraudulos și folosește în mod neautorizat elemente de identitate ale companiei.

Citește și: Cât costă o plimbare cu telecabina Buşteni – Babele. Preţurile stârnesc reacţii incredibile: „Se acceptă plata şi cu credit pe 20 de ani?” / „Şi dacă nu cumpărăm telecabina, ce preţ avem?”

În postare, se oferă un „nou card Activ cu o perioadă de valabilitate de 6 luni și fără restricții la toate tipurile de transport, la doar 9,95 lei”. Totuși, STB a confirmat că nu există niciun astfel de card în oferta sa și că imaginea folosită în postare conține elemente grafice preluate fără permisiunea lor.

În lumina acestor evenimente, STB a început procedurile pentru raportarea mesajului fraudulos către Facebook și autoritățile competente, inclusiv Poliția Română, pentru investigații suplimentare.

„Atenție! Mesaj fals, promovat pe Facebook. Într-o postare pe o pagină de social media este promovat ÎN MOD FALS un mesaj cu referire la serviciul de transport public din București.

În imaginea care însoțește postarea cu MESAJ FALS sunt utilizate elemente de identitate ale STB SA – respectiv autobuzul, cardul activ. FACEM PRECIZAREA CA ACESTE IMAGINI SUNT UTILIZATE FRAUDULOS, fără acceptul STB SA.

Mesajul promovează un “nou card Activ cu o perioadă de valabilitate de 6 luni și fără restricții la toate tipurile de transport. La doar 9,95 lei!”

Societatea de Transport București STB SA anunță publicul călător că NU EXISTĂ un asemenea “card Activ”. Societatea de Transport București STB SA a demarat procedura de raportare a acestui mesaj către Facebook și Poliția Română. Vă adresăm rugămintea să consultați pagina oficială a STB SA pentru a afla condițiile de călătorie cu mijloacele de transport public”, se arată în mesajul postat.

Citește și: Câte mese mănânci pe zi dacă ții post. Sfaturile nutriționistului Mihaela Bilic: „Este recomandat să ne lipsim câteva săptămâni de astfel de produse”

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Noi informații în cazul fetei de 13 ani care și-a înjunghiat tatăl pentru a-și salva mama! Ce a declarat viceprimarul localității
Fanatik.ro
CFR Cluj – FCSB, două despărțiri cu câteva ore înainte de derby. Au fost dați afară! Exclusiv
Capital.ro
Lovitură pentru acești români care așteaptă pensia. O regulă poate schimba totul. Decizia din dosar nu mai este suficientă
Playtech.ro
Ai văzut pomi cu trunchiul învelit în alb? Motivul pentru care grădinarii fac asta toamna
Adevarul
Tatuajele românilor din urmă cu 125 de ani. Studiul fascinant al lui Nicolae Minovici despre semnele de pe pielea oamenilor
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O fetiță de 4 ani și-a pierdut viața pe patul de spital, după ce a fost infectată cu difterie
iamsport.ro
Afacerea lui Radu Drăgușin care i-ar putea aduce de 183 de ori mai mult decât a investit
MediaFlux
Răsturnare de situație privind pacea în Ucraina! Putin răspunde propunerilor lui Zelenski
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat