Atenţionare MAE: cetăţenii români care merg în Republica Moldova vor avea parte de ninsoare, lapoviţă şi polei

Ministerul Afacerilor Externe informează cetăţenii români care se află, tranzitează sau călătoresc în Republica Moldova că, începând de vineri, sunt prognozate precipitaţii sub formă de ninsoare şi lapoviţă, iar pe toate drumurile naţionale se vor depune gheaţa şi poleiul.
Iulian Tudor
26 ian. 2019, 09:02
Atenţionare MAE: cetăţenii români care merg în Republica Moldova vor avea parte de ninsoare, lapoviţă şi polei

Potrivit unui comunicat de presă al MAE, unele segmente de drum sunt impracticabile sau cu circulaţie rutieră dificilă, în condiţii de iarnă, după cum urmează:

– R34 Hînceşti – Leova – Cantemir – Cahul – Girgiuleşti;

– R30 Anenii Noi – Căuşeni – Ştefan Vodă – frontiera cu Ucraina;

– R3 Chişinău – Hînceşti (închis pentru autovehicule de tonaj mare).

Cetăţenii români pot solicita asistenţă consulară la numerele de telefon ale Ambasadei României la Chişinău: +37322260737 şi +37322260747, ale Consulatului General al României la Bălţi: +37323180001; +37323180005; ale Consulatului General al României la Cahul: +37329980001; +37329980002, apelurile fiind redirecţionate către Centrul de Contact şi Suport al Cetăţenilor Români din Străinătate (CCSCRS) şi preluate de către operatorii Call Center, în regim de permanenţă.

Cetăţenii români care se confruntă cu o situaţie dificilă, specială, cu caracter de urgenţă, au la dispoziţie şi telefonul de permanenţă al misiunii diplomatice a României la Chişinău +37368336363, precum şi pe cele ale Consulatului General la Cahul +37360200925 şi Consulatului General la Bălţi +37368195006.

Ministerul Afacerilor Externe recomandă consultarea paginilor de Internet http://chisinau.mae.ro, http://balti.mae.ro, http://cahul.mae.ro, www.meteo.md, www.mae.ro şi reaminteşte faptul că cetăţenii români care călătoresc în străinătate au la dispoziţie aplicaţia „Călătoreşte în siguranţă” (http://www.mae.ro/app_cs), care oferă informaţii şi sfaturi de călătorie, precum şi serviciul de alertă prin SMS, aferent campaniei de informare „Un SMS îţi poate salva viaţa!”. AGERPRES/(AS – editor: Claudia Stănescu, editor online: Andreea Lăzăroiu)

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Cristiano Ronaldo și-a luat mașină în valoare de peste 1 milion de euro. Ce preferințe a avut fotbalistul
Capital.ro
Se montează semafoare cu radar. Șoferii care depășesc viteza vor fi opriți automat
Playtech.ro
Ce reprezintă stelele unui hotel. Diferenţele clare între o cazare de trei şi patru stele
Adevarul
Cât de mare a riscul ca europenii să intre în război cu Iran: „Trebuie acoperire aeriană, portavioanele vor fi cele ale francezilor și britanicilor”
wowbiz.ro
Ultimele detalii despre starea de sănătate a lui Dan Petrescu! Va reveni sau nu antrenorul pe banca tehnică: „O perioadă foarte dificilă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS A fost prins bărbatul suspectat că i-a luat viața fetei de 18 ani găsită pe un câmp din Bihor. Acesta se ascundea într-un lan de rapiță
iamsport.ro
Cristi Chivu, sfătuit să plece de la Inter Milano: ”Eu așa aș face!”. Ce echipă ar fi ideală pentru antrenorul român
MediaFlux
Laura Codruța Kovesi, atac dur la adresa lui Nicușor Dan: ”Îi doresc președintelui mult somn, un somn bun!”
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi