Aterizare forţată a unui avion cu 150 de pasageri pe Aeroportul Otopeni: „A fost haos foarte mare, oamenii erau panicaţi”

Un avion care a decolat de pe Aeroportul Otopeni cu destinația Paris a fost nevoit să se întoarcă pe pistă și să aterizeze forțat miercuri seară, după ce la câteva minute de la decolare, piloții aeronavei au declarat urgență imediată din cauza unor probleme tehnice la motor. Incidentul a generat panică la bordul aeronavei care transporta peste 150 de pasageri.
Mircea Filipescu
01 aug. 2024, 09:38
Aterizare forţată a unui avion cu 150 de pasageri pe Aeroportul Otopeni:

Potrivit Boarding Pass, avionul a decolat de pe Aeroportul Otopeni, însă la scurt timp după decolare, echipajul a raportat probleme tehnice severe. Piloții au fost nevoiți să ia decizia dificilă de a se întoarce pe aeroportul de origine, prioritatea lor fiind siguranța pasagerilor și a echipajului.

„Decizia aterizării de urgență a fost luată după apariția unei probleme tehnice, potrivit primelor informații. Piloții au survolat mai multe minute în aer pentru a pierde combustibil. Pe aeroport a fost declanșată procedura de urgență, iar aeronava a fost așteptată de ambulanțe și mașini de pompieri,” a declarat Teo Postelnicu, reprezentant al Companiei Naționale Aeroporturi București.

Atmosfera la bordul avionului a fost una de tensiune și teamă. „A fost haos foarte mare, ne-am speriat, oamenii erau panicați, nu ne-au dat detalii poate ca să nu ne panicăm,” a mărturisit un pasager. Echipajul a încercat să calmeze pasagerii, dar incertitudinea și lipsa de informații au contribuit la starea de anxietate generală.

Citeşte şi: Soția fugarului Cristian Rizea aruncă bomba! Mircea Geoană, vacanțe opulente și funcții cumpărate cu banii milionarilor penali: „Ne-a cerut bani pentru candidatură, voia în club la Monaco, îi plăcea. Lui Cristian i se promiteau funcții înalte”

Pentru a asigura o aterizare în condiții de siguranță, piloții au fost nevoiți să survoleze zona timp de aproximativ 50 de minute pentru a consuma o parte din combustibil, reducând astfel riscul unui incident major la aterizare. În acest timp, pe aeroportul Henri Coandă au fost activate procedurile de urgență, iar echipele de intervenție, inclusiv ambulanțe și mașini de pompieri, au fost pregătite pentru a interveni în caz de necesitate.

După mai bine de o oră de la decolare, avionul a aterizat în siguranță pe aeroportul Henri Coandă, fără incidente suplimentare. Pasagerii au fost evacuați în ordine, iar echipajul a fost felicitat pentru profesionalismul și calmul de care a dat dovadă într-o situație critică.

Citeşte şi: Tichete de activităţi casnice 2024. Cum poţi încasa 10.000 de lei de la stat, îţi trebuie doar o adresă de mail

DailyBusiness
Cătălin Drulă îl acuză pe Ciprian Ciucu de faptul că a condus campania digitală a PNL în vremea în care liberalii l-au promovat pe Călin Georgescu pe TikTok
Spynews
Marina Voica, afectată de criza apei din Prahova! Cum face artista față situației
Fanatik.ro
Directorul ESZ Prahova, atac la ministrul mediului după amenințările cu desființarea societății: „Și-a numit un om la Apele Române și nu vrea să-l pună să plătească”
Capital.ro
Suspendarea permisului de conducere sau a înmatriculării mașinii. Cum se aplică fiecare sancțiune. Ghid pentru șoferi
Playtech.ro
„Comfort” sau „confort”: care este forma corectă în limba română, mulți scriu ca în engleză
Adevarul
Rusia testează o rachetă nucleară gigantică pentru a intimida Occidentul. Aceasta s-a prăbușit după câteva sute de metri
wowbiz.ro
Ionel Ganea nu mai e om, la 6 luni după ce și-a pierdut băiețelul. Dezvăluirea care sfâșie inimile tuturor. Marius Șumudică: „Vorbea și plângea…”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Orașul din România unde meteorologii anunță nu mai puțin de 20 de zile cu ninsoare, în luna decembrie
iamsport.ro
Acuză direct că meciul dintre Farul și FCSB a fost aranjat: ”Blat ca pe vremuri, bă, nu s-a schimbat nimic!”
MediaFlux
Prime de Crăciun de până la 1.000 de lei. Ce alte beneficii vor primi angajații
stirilekanald.ro
Elevă de clasa a IX-a, răpită, bătută și umilită de 6 colege din cauza unui băiat! I-au furat telefonul și au agresat-o minute întregi pe o stradă din apropierea școliI
substantial.ro
Sloturi noi – avantaje și dezavantaje