ATLETICO MADRID - LIVERPOOL 1-0 în prima manşă din optimile de finală ale CHAMPIONS LEAGUE

Publicat: Marţi, 18 Februarie 2020 23:35 // Actualizat: Marţi, 18 Februarie 2020 23:37 // Sursa: romaniatv.net

Atletico Madrid a câştigat meciul de acasă cu Liverpool, din prima manşă a optimilor de finală din Champions League. Returul se joacă în Anglia, pe 11 martie.

Atletico Madrid a reușit un meci tactic perfect. În minutul 4, Saul a marcat singurul gol al meciului. După un corner al spaniolilor, mingea a ajuns la Saul, care a trimis-o în poartă de la 6 metri, profitând de neatenția lui Virgil Van Dijk. După acest gol, Atletico s-a retras în apărare și a încercat să dea lovitura pe contraatac. În prima repriză, Liverpool a avut o singură ocazie, prin Salah, al cărui șut a fost deviat în corner de un fundaș spaniol.

În partea a doua, tot Liverpool a preluat inițiativa, dar nu a putut pune probleme porții lui Oblak. Salah a avut din nou șansa egalării, dar a trimis slab cu capul. De partea celaltă, Atletico a renunțat la intențiile ofensive și s-a mulțumit să păstreze aventajul minim.

Atletico Madrid - Liverpool 1-0 (1-0)

Saul 4

Atletico Madrid: Oblak - Vrsaljko, Savic, Felipe, Lodi - Koke, Thomas, Saul, Lemar (46 M. Llorente) - Correa (77 Diego Costa), Morata (70 Vitolo). Antrenor: Diego Simeone.

Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Gomez, Van Dijk, Robertson - Henderson (80 Milner), Fabinho, Wijnaldum - Salah (72 Oxlade-Chamberlain), Firmino, Mane (46 Origi). Antrenor: Jurgen Klopp.