Attila Korodi, despre noul Guvern: UDMR este în expectativă. Partidul nu vrea în Guvern

UDMR va decide dacă va vota Guvernul Dăncilă în Parlament, după ce va cunoaşte „persoanele care vor defini viitoarea echipă guvernamentală şi programul”, declară la RFI liderul deputaţilor Uniunii, Attila Korodi.
Filip Stan
19 ian. 2018, 08:38
Attila Korodi, despre noul Guvern: UDMR este în expectativă. Partidul nu vrea în Guvern

Deputatul UDMR spune că formaţiunea sa este în expectativă. „E prea devreme să ne asumăm o poziţionare. Suntem în expectativă. Vrem să adunăm informaţii, să cunoaştem mai bine situaţia, să cunoaştem persoanele care vor defini viitoarea echipă guvernamentală şi programul, adică ce doresc să facă faţă de programul cu care PSD a câştigat alegerile, pentru că s-a demonstrat că de fiecare dată când a venit un nou Guvern PSD, au fost ajustări la programul guvernamental. Aşa că ne-am decis foarte clar, aşteptăm, pentru că este prea devreme ca să ne putem exprima obiectiv”.

Întrebat dacă va cere UDMR o întâlnire cu premierul desemnat, Viorica Dăncilă, Korodi a răspuns: „Sunt discuţii. Dacă PSD-ALDE doreşte să aibă un dialog, dacă premierul desemnat doreşte, atunci da. Probabil se va şi întâmpla în timpul săptămânii viitoare”.

El a precizat că nu se pune problema ca UDMR să ceară intrarea la guvernare. „Nici nu se pune problema şi aici chiar înainte să mergem la Palatul Cotroceni, la întrebările presei am răspuns foarte ferm: nu doreşte UDMR să guverneze, cu nici o coaliţie la ora actuală”, a menţionat liderul deputaţilor UDMR.

Conform anunţului făcut de liderul PSD Liviu Dragnea, votul privind Cabinetul Dăncilă ar urma să aibă loc în 29 ianuarie.

DailyBusiness
Guvernul îi oferă lui Traian Băsescu un apartament în locul vilei de protocol, după ce și-a recâștigat drepturile de fost președinte
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Lavinia Pîrva a făcut furori în costum de baie! Unde a mers artista împreună cu Ștefan Bănică Jr. – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
O femeie a transformat zborul cu avion într-un coșmar pentru un alt pasager. Ce a făcut, de fapt
Capital.ro
Călin Georgescu poate candida la orice funcție publică. Nimeni nu-l mai poate opri: Fără nicio restricție!
Playtech.ro
Cum arată Dragonul albastru, creatura periculoasă care a închis plajele din Spania? Este invazie în apă, înţepătura lui poate fi letală
Adevarul
Cifrele care arată că Rusia este departe de a fi câștigătoare pe câmpul de luptă. Partea ucraineană a hărții
wowbiz.ro
Încă un DIVORȚ ȘOC în România! Actrița a anunțat oficial că s-a despărțit de soțul ei după 19 ani: „Am ales să pun punct. După o perioadă de...”
Evz.ro
Idolul adolescentelor, de nerecunoscut după ani de internări la psihiatrie
Prosport.ro
FOTO. Femeia care ia bani pentru pozele cu ea și pentru a ieși la întâlniri cu bărbați
kanald.ro
Marius, un român stabilit în Spania, a murit în timp ce se plimba cu bicicleta electrică. Avea doar 36 de ani
Cancan.ro
Soțul criminal al Silvanei Dăogaru tocmai aflase că suferă de o boală teribilă. Ce s-a întâmplat cu el înainte să se sinucidă
iamsport.ro
Gigi Becali l-a angajat pe arbitrul care l-a ajutat în lupta la titlu: 'Voi nu vedeți, mă, lucrurile astea?'
MediaFlux
Sancțiuni drastice pentru medici. Guvernul amenință cu pierderea dreptului de liberă practică
stirilekanald.ro
VIDEO Mesajul de adio postat de tânărul spulberat de camion, pe A1, împreună cu iubita sa: „La ora 5 eu o să mor” Mama acestuia nu își revine din șoc: "Vai de sufletul lui"
Ea este Silvana Dăogaru, profesoara de 44 de ani înjunghiată mortal de soț, în Craiova. Crima, comisă în fața copilului: „Țipa fetița în casă. Au auzit strigătele de disperare”