Au apărut primele roșii românești în magazine. Cu cât se vinde caserola de 100 de grame

Primele roșii românești au apărut deja în magazine. Acestea sunt produse în sera hidroponică a unei familii din comuna Nicolae Bălcescu, județul Constanța. 
Alina Costache
10 mart. 2025, 08:31
Au apărut primele roșii românești în magazine. Cu cât se vinde caserola de 100 de grame

Au apărut primele roșii românești în magazine. Evelina și Andrei Ianțoc se laudă deja cu o producție frumoasă de tomate. Primele trufandale se vând deja în magazinele Mega Image din Constanța.

Au apărut primele roșii românești în magazine. Trufandalele sunt produse într-o seră hidroponică ultramodernă

Primele 300 de caserole cu roșii cherry și roșii cocktail au ajuns deja pe rafturile magazinelor. Acestea au plecat din seră cu 10 lei, respectiv 14,50 lei caserola.

„Am livrat către magazinele Mega Image din Constanța primele 300 de caserole cu roșii cherry la 250 g și 60 de caserole cu roșii cocktail la 500 g. Din seră, trufandalele au plecat la 10 lei și, respectiv, 14,50 lei caserola. Nu știu care este prețul de raft, dar mai trebuie adăugat cel puțin un 30 la sută, plus adaosul rețelei”, spun Evelina și Andrei Ianțoc, potrivit revista Ferma.

Citește și Ce semnifică punctele negre de pe roșii. Dacă le vezi, nu mai consuma tomatele!

Primele roșii românești de pe piață au fost plantate pe 20 decembrie, iar producătorul urmează să livreze marilor magazine în perioada următoare peste 2000 de caserole cu trufandale

„Suntem primii pentru că lucrăm ceva mai devreme, am plantat pe 20 decembrie cu material săditor produs în Austria, care ne-a costat 30.000 de euro, în timp ce legumicultorii care mai au sere hidroponice plantează undeva în luna ianuarie. Am fi ieșit pe piață cu 10 zile mai devreme, dar răsadurile au fost un pic mai micuțe”, explică Andrei Ianțoc.

Trufandalele familiei Ianțoc vor ajunge în curând în Auchan, Lidl, Mega Image. Producăorii se laudă cu gustul autentic al tomatelor, precizand că acestea nu sunt nici măcar stropite împotriva dăunătorilor.

„Lansăm prădători, precum ploșnița Macrolophus sp, care consumă ouă și larve de mușculița albă de seră, dar și alți dăunători cum ar fi: afide, păiajeni și ouă de Tuta absoluta. Noi nu stropim cultura cu insecticide, pesticide și chimicale ce pot afecta produsul finit: roșia coaptă! De asemenea, polenizarea o facem tot biologic cu ajutorul bondarilor, de aceea roșiile noastre sunt atât de apreciate de cumpărători”, spune Andrei Ianțoc.

Sera hidroponică a soților Ianțoc are 8.600 mp și produce pe substrat biodegradabil circa 300-350 tone pe an de   tomate cherry prunișoare (Dolcetini), roșii cherry cu ciorchine (Saluoso și Bellioso) și roșii prunișoară mare (Bacalar). Investiția din anul 2014 s-a ridicat la circa 1,7 milioane de euro, bani din finanțare comunitară, mai scrie sursa citată.

Citește și De ce să nu plantezi roșii și castraveți pe același teren, an de an. Află secretul unei recolte bogate chiar în grădina ta

DailyBusiness
Propaganda comunistă prinde pe TikTok. 130 de milioane de vizualizări din doar 200 de postări
Spynews
Un nou femicid, în România! O femeie ar fi fost ucisă de concubinul beat
Fanatik.ro
Iuliu Mureșan a reacționat în direct despre transferul lui Emerllahu la FCSB: „1,5 milioane de euro”. Exclusiv
Capital.ro
Judecătorii de la Sectorul 1 decid soarta lui Călin Georgescu. Verdict la un an de la primul tur al alegerilor prezidențiale
Playtech.ro
Se scumpeşte carnea înainte de Crăciun. Cât va costa kilogramul de carne de pui, de porc sau de vită
Adevarul
Cazul familiei care a rămas fără copiii pe care îi creștea într-o pădure din Italia, alături de cai, măgari și găini. Reacția lui Meloni
Președintele Nicușor Dan a promulgat legea! A intrat în vigoare o nouă regulă pentru comercianți, iar cei care nu o respectă riscă amenzi usturătoare
Economica.net
Cât va creşte euro, ce se va întâmpla cu preţurile, în decembrie şi în 2026
kanald.ro
Fetiță româncă, la un pas să fie răpită de lângă tatăl său, direct din cărucior, de către un tânăr tunisian
iamsport.ro
Dezvăluiri-ȘOC din interiorul FCSB! Jucătorii sunt 'disperați': cum i-a terorizat Gigi Becali
MediaFlux
Se schimbă regulile de pensionare. Doar cu 15% din pensie pentru ”specialii” care rămân să lucreze la stat
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume