Au început pregătirile pentru petrecerea de Revelion. Un sejur la munte poate costa între 1.000 şi 1.500 de lei de persoană

Sejurul pentru petrecerea Revelionului în zona Bran-Moieciu-Fundata costă între 1.000 și 1.500 de lei de persoană, sau chiar mai mult, în funcție de structura turistică de cazare, a declarat președintele Asociației Bran-Moieciu-Fundata, Laurențiu Drăgan.
Alina Costache
11 oct. 2017, 13:45
Au început pregătirile pentru petrecerea de Revelion. Un sejur la munte poate costa între 1.000 şi 1.500 de lei de persoană

Acesta a spus că sunt pensiuni care vând doar cazare, iar altele pachete de servicii care includ pe lângă cazare și masă sau program artistic.

„Prețurile se stabilesc de către fiecare structură de cazare. La unele cazarea poate fi de 150 de lei pe noapte de persoană și se poate ajunge la 300-400 de lei, iar sejurul de Revelion poate ajunge undeva la 1.200-1.500 de lei, chiar mai mult. Rezervările s-au făcut în mare parte, de mai multă vreme, iar pregătirile sunt deja în toi. Pregătirile se fac pentru toată iarna, nu doar pentru Crăciun și Revelion, pentru că turismul în zona noastră se desfășoară toată iarna. Bran-Moieciu-Fundata este zona care începe să atragă din ce în ce mai mulți turiști în toată perioada anului, dar într-adevăr de Crăciun și Revelion numărul crește de la un an la altul. Cu siguranță și la acest sfârșit de an zona noastră va fi plină de turiști”, a precizat Laurențiu Drăgan, potrivit Agerpres.

În ultimii ani, pe lângă turiștii români au început să vină în zonă și turiști străini să petreacă sărbătorile de iarnă, în special turiști din Israel, potrivit sursei citate.

Referitor la preparatele servite turiștilor, sursa citată a subliniat că în primul rând este valorificată resursa locală, începând de la sortimentele de brânză mult diversificate în ultimii ani, pastrama de oaie și, la Crăciun, preparatele din carne de porc. Plimbări cu sania trasă de cai, picnic la pădure, foc de tabără, vizitarea obiectivelor turistice din zonă, sunt alte surprize pregătite turiștilor.

Pentru iubitorii sporturilor de iarnă, la 4 kilometri de Castelul Bran se află pârtia de schi Zănoaga. La baza pârtiei se află in centru de închiriere schiuri sau sănii. Este un loc mai puțin aglomerat comparativ cu Poiana Brașov sau Predeal.

În zona Bran-Moieciu-Fundata se află un număr de 8.500 de locuri de cazare clasificate, în diverse structuri de cazare, a mai spus Laurențiu Drăgan.

DailyBusiness
Cluj: Aproximativ 1.700 de posturi ar putea fi reduse în administrațiile locale
Spynews
Oana Ciocan nu-l mai vrea pe Jador în viața ei? Mesaj cu subînțeles: „Am renunțat...”
Fanatik.ro
BMW-ul condus de liderul clanului Cârpaci, lovit de un camion al Armatei SUA. Cum a dat vina pe americani și de ce a chemat Poliția Română în judecată
Capital.ro
720 lei în plus la pensie. Va crește punctul de referință. Pensionarii ar putea primi banii din 1 ianuarie 2027
Playtech.ro
Când se plantează, de fapt, roșiile. Greșeala pe care mulți o fac primăvara
Adevarul
Electrocutați și forțați să lupte între ei până la moarte. Noi dovezi arată cum comandanții lui Putin își torturează propriii soldați
wowbiz.ro
Elena Gheorghe a anunțat despărțirea în lacrimi! Artista trece prin momente dificile: „Astăzi ne luăm rămas-bun”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
ULTIMĂ ORĂ! Toate zborurile au fost ANULATE până la Paște... Vezi mai mult
iamsport.ro
Controversatul milionar care a candidat la președinția României și-a închis afacerea dintr-un motiv uluitor: ”Am rămas pe stradă!”
MediaFlux
Horoscopul iubirii pentru săptămâna 23–29 martie 2026. Zodiile care se vor îndrăgosti
stirilekanald.ro
Rusia ar fi vrut să orchestreze o tentativă de asasinat asupra lui Viktor Orban pentru a-l ajuta să câștige alegerile
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj