Au picat negocierile de la ROMATSA. Miercuri este GREVĂ

Negocierile dintre controlorii de trafic aerian şi conducerea ROMATSA, derulate în prezența secretarului de stat în Ministerul Transporturilor Dragoș Titea, au eșuat, luni, astfel că angajaţii îşi menţin decizia de a intra, miercuri, în grevă de avertisment, timp de două ore.
Filip Stan
13 iul. 2015, 18:32
Au picat negocierile de la ROMATSA. Miercuri este GREVĂ

„Am avut astăzi o întâlnire la ROMATSA, nu știu cum să spun dacă a fost conciliere, mediere… . Cel mai important este că nu s-a rezolvat niciuna dintre cele 14 revendicări ale noastre. Nu am știut absolut nimic (despre întâlnire — n. r.). Am aflat de la presă că domnul Titea a intrat în ROMATSA la ora 10,00. Din păcate, ca și până acum, în prezența domnului ministru, domnul director general face afirmații că este de acord cu toate cele 14 puncte, așa cum a spus și în fața presei. Ok, haideți să stingem punctul 1. A, păi aici nu sunt de acord. Punctul 2. Nu, păi aici nu pot face chestia asta. La punctul 5, nici aici nu sunt de acord. Absolut nimic. Niciunul dintre cele 14 puncte nu s-au rezolvat”, a declarat, luni, Radu Tudorache, controlor de trafic aerian la ROMATSA, liderul Sindicatului Controlorilor de Trafic Aerian și purtător de cuvânt, pentru Agerpres.

Citeşte şi Grevă FĂRĂ PRECEDENT la ROMATSA: Controlorii vor asigura miercuri doar o treime din traficul aerian

Radu Tudorache a reiterat că sindicaliștii își mențin decizia de a intra în grevă de avertisment, miercuri, timp de două ore: „Da, categoric ne menținem decizia. Noi suntem deschiși oricând. Din păcate, șansele cred că sunt aproape spre zero la sută. Nu putem să oprim așa ceva. Avem în jur de 900 de semnături de la salariați, controlori de trafic, tehnicieni de aviație, inclusiv meteorologi etc.”.

Radu Tudorache nu exclude posibilitatea unei greve generale, în caz că nu se rezolvă revendicările controlorilor de trafic aerian.

Controlorii de trafic aerian vor intra în grevă de avertisment, miercuri, timp de două ore, cauza fiind neîncheierea Contractului Colectiv de Muncă, a declarat, săptămâna trecută, secretarul Sindicatului Serviciilor de Trafic Aerian din România (ATSR), Andreiaș Păduraru. Potrivit acestuia, în cele două ore de grevă, ROMATSA va asigura, conform legii, o treime din traficul aerian, la care se adaugă aeronavele care transportă șefi de stat, prim miniștri, miniștri, monarhi, bolnavi, avioanele militare, avioanele de căutare cu salvare și cele umanitare.

La rândul ei, conducerea ROMATSA a anunțat că decizia sindicatelor va fi contestată în instanță.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
Gică Hagi, transformat total după ce a devenit bunic! Anunțul fiului Ianis: „Am 27 de ani și nu am văzut partea asta a lui”. Video
Capital.ro
Impozit pe apartamente. Schimbare radicală de la 1 ianuarie 2026. Românii care vor plăti cu până la 750% mai mult
Playtech.ro
Se instalează gerul în România. Vom avea Crăciun cu frig şi posibile ninsori
Adevarul
Avertisment dur de la London School of Economics. România e pe drumul dintre „trogloditismul intelectual” și prăbușirea iminentă
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un ciclon puternic amenință Europa! Cum se va manifesta fenomenul și ce țări vor fi afectate
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Bolojan taie tot. Urmează ajutoarele de șomaj și metodele de pensionare anticipată
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”