Auchan vinde sute de magazine din Europa. Ce se întâmplă cu miile de angajați care vor rămâne fără locuri de muncă

Celebrul lanț de magazine Auchan a anunțat că vinde sute de magazine din Europa de Est, decizie care va afecta mii de angajați.
Filip Stan
24 oct. 2024, 16:56
Auchan vinde sute de magazine din Europa. Ce se întâmplă cu miile de angajați care vor rămâne fără locuri de muncă
Auchan renunță la magazinele din Rusia

Retailerul Auchan, una dintre puținele companii franceze care încă mai este prezentă pe piața din Rusia, se pregătește să își vândă filiala din această țară, conform informațiilor publice joi de portalul de investigații La Lettre, preluat de AFP.

Astfel, Auchan, lanțul de supermarketuri controlat de familia Mulliez, ar fi găsit un cumpărător local și s-ar afla deja în „faza finală a negocierilor, urmând ca semnarea unui contract să aibă loc în viitorul apropiat.

Citește și: Comisia Europeană a aprobat 400 de milioane de euro pentru despăgubirea fermierilor români afectați de secetă. Se vor da maximum 200 de euro pe hectar, la pierderi de 100 la sută

Vânzarea ar urma să fie autorizată de comisiile guvernamentale rusești, potrivit La Lettre, care subliniază că Auchan are circa 28.000 de angajați și 230 de magazine în Rusia.

În luna martie 2023, grupul francez și-a anunțat intenția de a „ceda controlul” asupra activităților sale din Rusia către „echipa managerială locală”, după ce a fost criticat de ucraineni, inclusiv de președintele Volodomir Zelensky, pentru că este dintre puținele companii occidentale care continuă să opereze în Rusia.

Rusia reprezintă „aproximativ 10% din cifra de afaceri a grupului Auchan, adică peste trei miliarde de euro”. De menționat că vînzările cumulate realizate de distribuitorul francez au scăzut, în 2023, cu 4,2% în Rusia și Ucraina.

Grupul francez ar încerca să renunțe și la activitatea din Ungaria, unde are 24 de magazine, dintre care 19 sunt hypermarketuri, și realizează o cifră de afaceri de circa 1,3 miliarde de euro, potrivit La Lettre.

„De la realegerea sa în 2010, premierul Viktor Orban a intrat în război cu marile lanţuri de distribuţie din străinătate, pentru ca acestea să fie cedate unor companii ungureşti, apropiate de cercurile de putere”, introducând în acest sens o taxă de 4,5% pe cifra lor de afaceri, potrivit sursei citate.

Citește și: Un gigant comercial se reinventează pentru a putea concura cu ”chinezăriile”. Va vinde bijuterii cu cel mult 8 dolari și canapele cu 20 de dolari!

În România, Auchan deține în portofoliu peste 430 de magazine, dintre care 28 sunt hipermarketuri și șapte supermarketuri Aucha, cinci  hipermarketuri Atac Hiper Discount, magazinul Auchan Go, aproape 400 de magazine de ultra-proximitate MyAuchan, din care majoritatea în staţiile Petrom, un magazin în franciză Simply by Auchan, precum şi magazinul online auchan.ro).

DailyBusiness
Republica Moldova avansează spre aderarea la UE. Au fost deschise noi capitole de negociere
Spynews
Cel mai mare regret al cântăreței Nico! Are legătură cu trupa B.U.G. Mafia
Fanatik.ro
Denis Drăguș renunță la o avere pentru a semna cu FCSB! Câți bani vrea de la Trabzonspor
Capital.ro
Se introduce portofelul digital. Schimbare majoră pentru români și restul europenilor începând din 2027. Documentele care vor putea fi folosite direct pe telefon
Playtech.ro
Ce ar însemna pentru România intrarea în „junk”. Cum ar putea fi afectați direct românii, de la rate la taxe
Adevarul
Atac spectaculos în Marea Neagră. Ucrainenii au scufundat nava rusă „Izumrud”, implicată în incidentul din strâmtoarea Kerci
wowbiz.ro
Cum arată fiul Mădălinei Manole la 17 ani! Fratele regretatei artiste a publicat o fotografie în premieră cu Petru Mircea Jr.
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cine sunt cei doi alpiniști români găsiți morți în Alpii italieni. Emil și Cornel au căzut într-o crevasă la aproximativ 3.700 de metri altitudine
iamsport.ro
Mitică Dragomir șterge pe jos cu finanțatorul din SuperLiga: ”Vai de mine, am ținut cu el, dar nu îmi place! Ce să facă antrenorul?!”
MediaFlux
Când Bulgaria a încetat să fie gluma noastră și noi am devenit gluma Europei
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?