AUR a atacat la CCR numirile de la conducerea TVR și Radio România, acuzând că „Parlamentul a încălcat obligația constituțională de a respecta legea și deciziile Curții Constituționale”

Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) a sesizat Curtea Constituțională cu privire la desemnarea noilor consilii de administrație ale TVR și Radioului Public, acuzând Parlamentul de încălcarea principiului reprezentativității politice.
Andrei Ene
22 dec. 2025, 21:19
AUR a atacat la CCR numirile de la conducerea TVR și Radio România, acuzând că „Parlamentul a încălcat obligația constituțională de a respecta legea și deciziile Curții Constituționale”

Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) a atacat la Curtea Constituțională (CCR) hotărârea Parlamentului prin care au fost desemnați membrii Consiliilor de Administrație ale Televiziunii Române și Radioului Public.

AUR sesizează CCR cu privire la numirile de la conducerea TVR și Radio România

„Sesizarea vizează încălcarea flagrantă a prevederilor Constituției României, în special ale art. 1 alin. (3) și (5), precum și nerespectarea dispozițiilor imperative ale Legii nr. 41/1994, care impun desemnarea membrilor Consiliilor de Administrație ale SRTV și SRR cu respectarea configurației politice și a ponderii grupurilor parlamentare din Parlament.

Citește și : Parlamentarii opoziției vor să inițieze procedura de suspendare a președintelui Nicușor Dan

În cadrul procedurii de desemnare au fost formulate propuneri pentru două funcții de membri titulari și două funcții de membri supleanți, proporțional cu ponderea parlamentară. Cu toate acestea, comisiile parlamentare de specialitate au ignorat o parte dintre aceste propuneri, iar plenul reunit al Parlamentului a validat componențe ale Consiliilor de Administrație care nu reflectă configurația politică reală a legislativului.

Concret, deși configurația Parlamentului impune o reprezentare echilibrată, AUR a primit un singur loc în Consiliile de Administrație ale SRTV și SRR, în timp ce PNL, USR și UDMR, formațiuni politice cu o pondere parlamentară inferioară, au beneficiat de o reprezentare egală sau superioară în aceste structuri de conducere. Această situație contravine atât dispozițiilor legale, cât și jurisprudenței constante a Curții Constituționale”, au transmis reprezentanții AUR într-un comunicat de presă.

În sesizarea pe care AUR a trimis-o Curții Constituționale, formațiunea politică mai arată că Parlamentul a ignorat precedente clare stabilite de Curtea Constituțională, în special Decizia referitoare la Hotărârea Parlamentului nr. 28/2012, prin care CCR a sancționat o situație similară de încălcare a principiului reprezentativității politice în Consiliile de Administrație ale serviciilor publice de radio și televiziune.

„Prin adoptarea Hotărârii nr. 45/2025, Parlamentul a încălcat obligația constituțională de a respecta legea și deciziile Curții Constituționale, afectând principiul statului de drept și legalitatea funcționării unor instituții publice fundamentale.

Citește și : Moțiunea simplă inițiată de AUR împotriva ministrului de Interne, Cătălin Predoiu, a fost respinsă. Doar 31 de senatori au votat „pentru”

AUR solicită Curții Constituționale admiterea sesizării și constatarea neconstituționalității Hotărârii Parlamentului României nr. 45/2025, în vederea restabilirii legalității, a respectării configurației politice a Parlamentului și a funcționării corecte a serviciilor publice de radio și televiziune”, susțin reprezentanții AUR.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Cum arăta Ion Țiriac pe patine! Miliardarului îi lipsea elementul care l-a făcut cunoscut
Capital.ro
Reguli noi pentru permisul de conducere. Modificare la examenul pentru categoria B. Directiva UE
Playtech.ro
Locurile interzise pentru turişti. Unde nu ai voie să ajungi niciodată pe Pământ
Adevarul
Ce putere nu ar trebui să aibă niciodată președintele SUA. Avertismentul lui Barack Obama: „Aceasta este linia roșie”
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Un avion cu 277 de pasageri a fost cuprins de foc la aterizare, pe cel mai mare aeroport din Nepal
iamsport.ro
”Nu știi nimic, ești pe altă planetă!”. Anghel Iordănescu, acuzat că nu l-a oprit pe Miodrag Belodedici să fugă din țară: ”A fost groaznic!”
MediaFlux
Horoscop financiar pentru săptămâna 11-17 mai 2026. Cele patru zodii care vor câștiga o sumă mare de bani
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi