AUR bombardează BEC cu plângeri privind campania lui Nicușor Dan. Ce reclamă partidul lui George Simion

AUR, partidul condus de George Simion, bombardează Biroul Electoral Central (BEC) cu sesizări privind campania electorală a lui Nicușor Dan. O parte a plângerilor admise se referă la clipuri cu conţinut ilegal de pe conturi asociate primarului general.
Irina Dumitrescu
09 apr. 2025, 17:51
AUR bombardează BEC cu plângeri privind campania lui Nicușor Dan. Ce reclamă partidul lui George Simion

Din pricina valului de sesizări înaintate începând cu 5 aprilie, activitatea BEC riscă să fie blocată. Membrii Biroului trebuie să analizeze, zilnic, sute de reclamații, multe dintre acestea fiind, practic, identice, lucru ce duce la o încărcare artificială a activității instituției.

Multe dintre sesizări sunt formulate de către AUR și vizează conținutul unor clipuri electorale considerate ilegale. După ce reclamațiile sunt soluționate de către BEC, exact aceleași materiale electorale sunt contestate din nou de către persoane care, aparent, nu au nicio legătură cu formațiunea condusă de George Simion.

Citește și Partidul lui George Simion se destramă! Claudiu Târziu pleacă definitiv din AUR și anunță crearea unui nou partid : „Sunt alungat din propria casă”

Chiar dacă se constată, în urma verificărilor, că sunt reclamate clipuri deja analizate, BEC are obligația legală de a soluționa fiecare sesizare în parte, întrucât cei care le-au înaintat sunt diferiți. Asta presupune adoptarea unor noi decizii în fiecare caz, ceea ce pune o presiune suplimentară asupra activității instituției, notează stiripesurse.

Sesizările ”dublate” trimise la BEC nu sunt formulate exclusiv de persoane care nu ar avea apartenență politică. Unele dintre acestea sunt semnate, de pildă, de un jurist membru POT.

Conform unor surse din BEC, bombardamentul AUR asupa instituției ar fi o strategie menită, pe de o parte, să testeze vigilența și limitele de reacție ale instituției. Pe de altă parte, valul de reclamații ar avea și scopul de a atrage atenția publicului – element esențial dată fiind apropierea datei prezidențialelor.

BEC nu a transmis deocamdată un punct de vedere oficial privind suprasolicitarea procedurală provocată de numărul mare al sesizărilor.

În urmă cu câteva zile, BECa admis mai multe plângeri privind clipuri de promovare a unor candidaţi pe TikTok și Facebook, dispunând înlăturarea acestora şi a materialelor conexe.

Potrivit deciziilor Biroului, nouă dintre cele 17 plângeri admise se referă la videoclipuri cu conţinut ilegal de pe conturi asociate candidatului Nicuşor Dan, cu îndemnuri directe de vot pentru acesta, cu îndemn de a nu vota un anumit candidat, cu prezentarea de afişe cu maşini colantate cu imaginea lui, sloganul acestuia, notează replicaonline.

Alte cinci plângeri admise de BEC se referă la 35 videoclipuri publicate pe Facebook şi TikTok cu conţinut ilegal cu îndemnuri de a vota cu George Simion.

Citește și Elena Lasconi dă în judecată USR după ce a fost trădată pentru Nicușor Dan: „O să-mi caut dreptatea în Justiţie”

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Valentin de la Mireasa o acuză pe Alina că nu îl îngrijește pe copilul lor: ”Mi-ai zis că te duci la agățat”
Fanatik.ro
Bombă în Pro TV. Măruță e OUT după 18 ani. Prima reacție a prezentatorului
Capital.ro
Data până când sunt permise centralele de apartament. Până când mai pot fi folosite în România
Playtech.ro
Care este diferența de preț pe factură dacă ridici temperatura în casă de la 19°C la 23°C în ianuarie 2026
Adevarul
Bani îngropați, găsiți în Norvegia. Se speculează că provin din cel mai mare jaf din istoria țării, din 2004
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Adrian Mutu, afectat după ce fostul său conducător a fost ucis cu sânge rece: ”Era un om extraordinar”
MediaFlux
Rusia face un pas decisiv spre Iran. Dezvăluiri de la serviciile occidentale de informații
stirilekanald.ro
Femeie împușcată de 7 ori în fața copilului ei de 1 an! Doi indivizi mascați au intrat în locuință și au atacat-o fără milă! De necrezut ce a urmat
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend