Australia, prima ţară dezvoltată care şi-a închis graniţele în faţa Ebola

Australia a devenit marţi prima ţară dezvoltată care şi-a închis graniţele pentru cetăţenii din ţările vest-africane cel mai grav afectate de epidemia de Ebola. Autorităţile acestor state consideră că măsura îi stigmatizează pe oamenii sănătoşi şi va face mai dificilă lupta împotriva bolii, informează Reuters.
Alina Costache
29 oct. 2014, 08:19
Australia, prima ţară dezvoltată care şi-a închis graniţele în faţa Ebola

Australia a anunţat luni o serie de măsuri ce vizează suspendarea imigraţiei provenite din ţări din Africa de Vest afectate de epidemia de Ebola, în scopul de a împiedica răspândirea virusului pe teritoriul său, relatează AFP.

Interdicţia acordării de vize pentru cetăţenii din Sierra Leone, Liberia şi Guineea a urmat după ce armata americană şi-a plasat în carantină soldaţii întorşi din misiunea de combatere a epidemiei de Ebola, iar unele state americane i-au izolat pe cei care au lucrat voluntar în aceste ţări.

Australia a anunţat şi luni o serie de măsuri ce vizează suspendarea imigraţiei provenite din ţări din Africa de Vest afectate de epidemia de Ebola, în scopul de a împiedica răspândirea virusului pe teritoriul său. Ministrul australian al imigraţiei, Scott Morrisson, a declarat în parlament că guvernul ‘îşi suspendă provizoriu programul privind imigraţia, inclusiv programul său umanitar, din ţările în care s-au înregistrat cazuri de infectare cu virusul Ebola’.

Australia nu a înregistrat niciun caz de Ebola în ciuda unui număr mare de suspiciuni, iar premierul conservator Tony Abbott a rezistat până acum solicitărilor repetate de a trimite personal medical pentru a ajuta la înlăturarea focarului pe teren.

Un specialist de la Institutul de boli infecţioase şi biosecuritate Marie Bashir din Sydney a declarat că interdicţia de călătorie nu este de natură să protejeze ţara de Ebola, deoarece are un impact negativ asupra populaţiei prin crearea unui climat de panică.

Naţiunile Unite au declarat că astfel de măsuri ar putea descuraja munca vitală de acordare de ajutor, făcând
mai grea oprirea răspândirii virusului ucigaş.

Secretarul general al ONU, Ban Ki-moon, a declarat marţi, la sediul Uniunii Africane (UA), la Addis Abeba, că lupta contra Ebola este una îndelungată şi că propagarea virusului a continuat să depăşească amploarea mobilizării comunităţii internaţionale. Epidemia a făcut 5.000 de morţi în Africa de Vest, de la începutul anului.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Transfer de senzație în SuperLiga! O echipă de tradiție și-a adus un mijlocaș de națională, implicat într-un incident cu focuri de armă
Capital.ro
Elon Musk, de neoprit. Cât de aproape este de statutul de trilionar
Playtech.ro
Cine sunt angajații de la stat care primesc spor de dronă. Suma impresionantă plătită anual de România
Adevarul
Pîslaru: 40% dintre români la vârsta activă nu lucrează - și cel mai greu abia urmează, când se pensionează decrețeii
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Carnagiu pe autostrada M1 din Ungaria. Opt persoane și-au pierdut viața după ce un șofer ar fi adormit la volan, iar un microbuz s-a lovit de un convoi
iamsport.ro
Andrei Nicolescu, scandal uriaș cu Decebal Rădulescu și Vali Moraru în direct: ”Aveți informația de la un șpriț cu cineva!” / ”Azi mi-ați dovedit că mințiți”
MediaFlux
Ajutoare de urgență pentru sute de familii din țară. Guvernul a alocat peste 1,7 milioane de lei
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți