Australianul Richie Porte a câştigat Turul Romandiei la ciclism

Ciclistul australian Richie Porte (BMC) a câștigat duminică Turul Romandiei, după ce ultima etapă, un contratimp desfășurat în orașul Lausanne, a fost dominat de slovenul Primoz Roglic (Lotto-NL), transmite AFP, preluată de Agerpres.
Iulian Tudor
30 apr. 2017, 14:37
Australianul Richie Porte a câştigat Turul Romandiei la ciclism

Roglic a fost înregistrat duminică în 24min 58/100, fiind mai rapid cu 8/100 decât Porte și cu 34/100 decât americanul Tejay van Garderen (BMC).

Cronometrat la finalul cursei în 17h 16min 00/100, Porte este al doilea australian care se impune în această competiție, după Cadel Evans. El a fost urmat în clasamentul general, la 21/100, de britanicul Simon Yates (Orica), care la startul ultimei etape era purtătorul tricoului galben. Pe locul 3 a încheiat Roglic, la 26/100 de învingător.

Un alt britanic, Chris Froome, a terminat doar pe locul 18.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Panică în Dubai! O dronă a lovit un zgârie-nori. Imagini terifiante
Fanatik.ro
Ce îi așteaptă la Mihail Kogălniceanu pe cei 400 de militari americani trimiși pentru operațiunile din Iran. Baza NATO din Constanța devine tot mai importantă
Capital.ro
Bani în plus pe lângă pensie. Nu toți pensionarii îi primesc. Ajutor în două tranșe pentru românii cu pensii sub 2.000 de lei
Playtech.ro
Oraşul din România în care sunt cele mai ieftine chirii. Diferenţa este de sute de euro faţă de Bucureşti sau Cluj-Napoca
Adevarul
Porci mistreți cu grăsime „albastru neon”. Ce suspectează cercetătorii și de ce carnea acestora nu trebuie consumată
wowbiz.ro
Motivul pentru care colegii din trupa Holograf nu își vor lua rămas-bun de la Mugurel Vrabete! Gestul emoționant pe care l-a făcut soția lui Romeo Dediu la priveghi | EXCLUSIV
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Durere fără margini în Constanța. O fetiță de 5 ani și-a pierdut viața după ce casa în care se afla a fost cuprinsă de foc. Mama și fratele ei sunt în stare gravă
iamsport.ro
Radu Banciu, concediat de patronul milionar: ”Nu ne mai plătea de luni de zile și am făcut o grevă! M-a sunat și m-a dat afară, am plecat fără niciun regret”
MediaFlux
Trump pune piciorul în prag în războiul cu Iranul. Decizie de ultimă oră a SUA
stirilekanald.ro
Adio, albastru de Voroneț? Când se găsesc bani pentru restaurarea picturii exterioare de la celebra mănăstire din patrimoniul UNESCO?
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj