Austria caută muncitori calificați pentru un sector afectat de lipsa forței de muncă. Românii pot primi până la 2.500 de euro

Lipsă uriașă de muncitori calificați într-un anumit sector. Deficitul de personal calificat de asistență medicală ar putea deveni o problemă uriașă în Austria.
Mircea Filipescu
25 iun. 2024, 19:35
Austria caută muncitori calificați pentru un sector afectat de lipsa forței de muncă. Românii pot primi până la 2.500 de euro
Austria are nevoie de muncitori calificați

Austria, amenințată de lipsa de muncitori calificați. Potrivit calculelor făcute de ministrul integrării Susanne Raab, din partea Partidului Popular Austriac, ar putea exista un deficit de aproximativ 51.000 de îngrijitori până în 2030. Cu toate astea, schimbări cuprinzătoare în ceea ce privește finanțarea ar putea preveni acest fenomen.

Au fost introduse deha măsuri pentru a acoperi această nevoie de 51.000 de îngrijitori. Un exemplu în acest sens este creșterea finanțării pentru recunoașterea profesională, care presupune rambursarea costurilor de până la 2.500 de euro care sunt suportate în cazul recunoașterii calificărilor dobândite de străini în Austria. Printre acestea se numără costurile pentru întocmirea avizelor de recunoaștere sau a rapoartelor de evaluare, traducerile și taxele pentru examenele de limbă, scrie Heute.

Citește și: Anunţ important pentru cei care stau la ultimul etaj din bloc. Toţi proprietarii de apartamente trebuie să știe paradoxul

„În locul migrației ilegale de azilanți în sistemul social, avem nevoie de imigranți calificați. De aceea, Departamentul pentru Integrare investește de ani de zile în cursuri de germană și în cursuri online de limbi străine de specialitate pentru sectorul îngrijirii, precum și în finanțarea a numeroase proiecte, cum ar fi „Migrants care”, pentru a atrage persoane cu un trecut de imigrant în profesiile din domeniul îngrijirii”, spune ministrul Integrării, Susanne Raab. Pentru ea, aceste măsuri sunt esențiale „pentru a răspunde cererii de forță de muncă calificată și pentru a asigura calitatea ridicată a serviciilor de îngrijire în Austria”.

Servicul de integragre pentru muncitorii calificați al Fondului austriac de integrare este o organizație de consiliere orientată spre servicii care sprjină integrarea imigranților calificați. Acest lucru se realizează, de exemplu, prin creșterea promovării recunoașterii profesionale. Acest lucru ar trebui să permită imigranților să fie angajați în Austria cât mai repede.

„Există, de asemenea, platforme de carieră la nivel național pentru profesiile de asistent medical, un nou program de finanțare pentru rambursarea taxelor de școlarizare pentru persoanele aflate în procesul de nostrificare pentru profesiile din domeniul sănătății și al asistenței medicale și cursuri speciale de limba germană pentru personalul medical străin”, a adăugat Sonja Ziganek, șefa programelor de integrare din cadrul ÖIF.

Citește și: Supermarketurile scapă de obligativitatea de a oferi reduceri la alimentele de bază. Eliminarea schemei intră în vigoare de la 1 iulie

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Jucătorul pierdut gratis de UTA și-a găsit echipă în SuperLiga. Cu cine semnează puștiul cu o poveste de film. Exclusiv
Capital.ro
Românii, peste media UE la ore lucrate: diferențe majore între statele europene
Playtech.ro
România se împrumută tot mai mult. Cum te afectează creșterea datoriei externe la rate, taxe și prețuri
Adevarul
Rusia ar pierde războiul din Ucraina, iar Putin devine tot mai imprevizibil și mai periculos
wowbiz.ro
Adi Sînă, acuzat de fostul coleg de la Akcent, Sorin Brotnei, că a destrămat trupa. Declarații explozive: „El lua mai mult și voia mai mult”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Băiat de 14 ani, înecat într-un iaz din Dorohoi. Medicii nu l-au mai putut salva
iamsport.ro
A distrus o națională de la CM 2026: ”Catastrofală, cea mai grețoasă echipă! Nici România lui Edi Iordănescu nu juca mai rău, era exclusă dacă exista un vot al publicului”
MediaFlux
Românii vor fi urmăriți direct de ANAF. Baze de date la dispoziția Fiscului
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți