Autocar cu 59 de pasageri, înmatriculat în Bulgaria, răsturnat pe DN2 – E85. Șoferul a adormit la volan

Patru persoane, inclusiv un copil, au fost rănite după ce un autocar cu 59 de pasageri, înmatriculat în Bulgaria, s-a răsturnat pe DN2 - E85, în apropierea localităţii Pufeşti, din judeţul Vrancea. Şoferul vehiculului ar fi adormit la volan.
Alina Costache
22 iun. 2024, 08:13
Autocar cu 59 de pasageri, înmatriculat în Bulgaria, răsturnat pe DN2 - E85. Șoferul a adormit la volan

Un autocar cu 59 de pasageri a părăsit carosabilul și s-a rasturnat într-un șanț de pe marginea DN2 – E85 după ce șoferul a adormit la volan. Alarma s-a dat în sâmbătă dimineață.

”Prin apel 112, IPJ Vrancea a fost sesizat că, în jurul orei 05.10, pe DN2-E85, în afara localităţii Pufesti, un autocar înmatriculat în Bulgaria a ieşit în afara părţii carosabile şi s-a răsturnat pe o parte! Poliţiştii ajunşi la  faţa locului au constatat că aspectele sesizate se confirma, fiind vorba despre un autocar cu 59 persoane de naţionalitate bulgară!”, transmite IPJ Vrancea.

Citește și: Amenzi mai mari pentru şoferii prinşi la volan cu telefonul la ureche. Ce spune legea despre utilizarea difuzorului telefonului în trafic

Toate persoanele au fost evacuate din autocar, din primele investigaţii fiind înregistrate 4 victime cu răni uşoare, trei adulţi şi un copil.

”Din primele cercetări conducatorul autocarului se pare că a adormit la volan! Acesta a fost testat cu alcool testul, rezultatul fiind negativ”, precizează IPJ Vrancea.

Citește și: La 75 de ani, o olteancă e la un pas să intre la închisoare. A împins o femeie în șanț și a murit

Traficul este îngreunat şi se desfăşoară pe câte un singur fir pe sens.

”Cercetările continuă pentru stabilirea cauzelor producerii evenimentului”, anunţă IPJ Vrancea.

 

Un autoturism a luat foc în urma unui accident rutier. Şoferul a reuşit să iasă din maşină

Un autoturism a luat foc în urma unui accident rutier produs sâmbătă dimineaţă, pe raza localităţii Pădureni, din judeţul Botoşani. Şoferul, un bărbat de 22 de ani, ,a reuşit să iasă din maşină, fiind transportat la spital, scrie news.ro.

”O maşină a luat foc în urma unui accident rutier, produs pe raza localităţii Pădureni, în urmă cu puţin timp. În eveniment a fost implicat un singur autoturism, în care se afla un tânăr de 22 de ani”, anunţă sâmbătă dimineaţă ISU Botoşani.

Tânărul a fost preluat de echipajul medical şi transportat la spital pentru îngrijiri medicale de specialitate.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
„Răzvan Burleanu e cancerul fotbalului românesc!” Atac furibund la adresa șefului FRF! Comparația cu Mircea Sandu: „În 12 ani n-au scos un fotbalist de valoare”
Capital.ro
Probleme cu cartea electronică de identitate. Românii care s-au trezit blocați după și-au făcut buletin cu cip
Playtech.ro
Resortul turistic, definit oficial prin lege. Câţi metri pătraţi ar trebui să aibă şi cum pot cere hotelurile reclasificarea
Adevarul
Punctul sensibil al lui Putin. Ce ar putea determina Moscova să pună capăt războiului
wowbiz.ro
Codruța Filip, „săgeată” pentru Valentin Sanfira? Mesajul cu subînțeles postat de artistă după ce a confirmat divorțul: „Nimeni nu joacă mai bine rolul de victimă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O familie și-a găsit sfârșitul după ce a mâncat același mic-dejun. Cum s-a petrecut tragedia
iamsport.ro
Bombă! Recep Erdogan a sunat în vestiar imediat după Turcia - România 1-0 și a transmis un singur mesaj
MediaFlux
Iranul pregătește bomba nucleară. Răsturnare de situație în războiul din Orientul Mijlociu
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj