Autorul atentatului de la Gaziantep, bănuit de legături cu Statul Islamic

Autorul atentatului cu mașină capcană, în care au murit doi polițiști duminică la Gaziantep, în sud-estul Turciei, are legături cu organizația Statul Islamic, a afirmat luni ministrul turc de interne, Efkan Ala, citat de AFP.
Iulian Tudor
02 mai 2016, 19:37
Autorul atentatului de la Gaziantep, bănuit de legături cu Statul Islamic

Atacul care a avut loc în fața sediului general al poliției, care s-a soldat, de asemenea, cu 22 de răniți, a fost comis de un „membru al unei organizații teroriste afiliate Daech (acronimul în arabă al SI)”, a declarat Efkan Ala, adăugând că aproape 50 de persoane au fost arestate în cadrul anchetei.

Nimeni nu a revendicat atentatul care a lovit Gaziantep, oraș important din apropierea frontierei cu Siria, la o săptămână după vizita efectuată de mai mulți lideri europeni, printre care cancelarul german, Angela Merkel, și președintele Consiliului European, Donald Tusk.

În stare de alertă maximă, Turcia a fost zguduită în acest an de o serie de atentate atribuite SI sau având legătură cu reluarea conflictului kurd care au lovit mai ales Ankara și Istanbulul, făcând zeci de victime.

De la începutul anului, forțele turce de securitate au dejucat 49 de atentate-sinucigașe, a afirmat luni purtătorul de cuvânt al guvernului, Numan Kurtulmus, într-o conferință de presă.

Membru al NATO și al coaliției antijihadiste conduse de Statele Unite, Turcia pare să își fi intensificat operațiunile împotriva SI în nordul Siriei, unde jihadiștii dețin controlul asupra unor zone de la granița turcă.

Un atac cu mașină capcană a avut loc la sediul poliției din orașul turc Gaziantep (sud-est), unde doi polițişti au fost ucişi și mai mulți au fost răniți, au informat surse din cadrul serviciilor de securitate, relatează agenția de presă Dogan și postul de televiziune CNN Turk, informează Reuters.

Citeşte şi: Un nou atentat în Turcia, soldat cu un mort şi 23 de răniţi

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Dacă faci atac de panică, folosește acest truc simplu! Te poate calma instant
Fanatik.ro
Soția lui Lautaro Martinez, mesaj emoționant după ce Argentina s-a calificat în finala Cupei Mondiale 2026. Ce a avut de zis
Capital.ro
Unde te distrezi în weekend? Cele mai importante evenimente din București, Cluj, Timișoara, Iași, Constanța și Craiova
Playtech.ro
O nouă taxă de aproape 1 leu pe litrul de carburant, în discuție la nivelul UE. România se opune măsurii
Adevarul
Conflict la vârful puterii în Ucraina. Sîrski îi răspunde lui Fedorov: „Datorită apărării Kievului, astăzi se pot ține briefinguri”. Budanov face un apel disperat la unitate
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O femeie din Galați, găsită fără suflare în casa concubinului ei. Era moartă de două săptămâni
iamsport.ro
Ioan Andone și-a stăpânit cu greu lacrimile! Răzvan Lucescu: ”Pe tata nu îl mai pot suna, dar dacă aș suna pe cineva acum, ar fi nea Ando”
MediaFlux
1.500 de euro lunar pentru tineri. Domeniile disponibile și pentru absolvenții din învățământul profesional și tehnic
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România