Autoturismele ecologice câştigă din ce în ce mai mult teren: românii au cuumpărat deja 3.541 de astfel de maşini

Românii au cumpărat 3.541 de autoturisme ecologice în primele şapte luni ale anului, cu 60% mai multe decât în urmă cu un an, în aceeaşi perioadă, reiese din datele Asociaţiei Producătorilor şi Importatorilor de Autoturisme (APIA), consultate de AGERPRES.
Iulian Tudor
01 sept. 2019, 08:01
Autoturismele ecologice câştigă din ce în ce mai mult teren: românii au cuumpărat deja 3.541 de astfel de maşini

Conform analizei reprezentanţilor producătorilor şi importatorilor de autoturisme din România, ponderea autoturismelor ecologice noi în totalul vânzărilor, la nivel naţional, s-a situat, în perioada de referinţă, la 3,6%, comparativ cu 2,5% cât se înregistra în intervalul ianuarie – iulie 2018.

Totodată, din totalul vânzărilor de maşini ecologice, înregistrat în primele şapte luni ale anului în curs, cele mai multe (2.670 de unităţi) sunt autoturisme hibrid, în creştere cu 55,3% faţă de aceeaşi perioadă din anul 2018, în timp ce 714 unităţi se încadrează în categoria electrice (+134,1%), iar 157 de unităţi făceau parte din categoria plug-in (-16,5%), informează Agerpres.

Statistica APIA relevă faptul că, doar la nivelul lunii iulie 2019, au fost comercializate 562 de autoturisme „verzi”, în scădere cu 19%, în comparaţie cu luna anterioară, când s-au vândut 694 de unităţi.

Potrivit datelor APIA, în topul celor mai comercializate autoturisme electrice 100%, în primele şapte luni ale anului, primul loc a fost ocupat de Nissan – cu 218 unităţi (faţă de patru exemplare înregistrate în anul precedent), urmat de Renault – cu 194 de unităţi (+208,4%), Volkswagen (98 de exemplare, +21%), smart (86 de unităţi, +17,8%), BMW (81 de unităţi, +22,7%), Jaguar (19 exemplare, faţă de niciunul în primele şapte luni din 2018), Audi (11 unităţi faţă de niciuna în anul precedent) şi Mercedes Benz (1).

Citeşte şi Câte autoturisme ecologice au fost cumpărate în România în primele două luni din 2019

În acelaşi timp, cele mai multe autoturisme hibrid vândute în România, în perioada analizată, au fost înregistrate de: Toyota – cu 2.366 unităţi, Lexus (124), Ford (57), Honda (41), Kia (29), Suzuki (26), Hyundai (24) şi Land Rover (3), potrivit Agerpres.

De asemenea, în clasamentul vânzărilor de autoturisme plug-in conduce Mitsubishi – cu 54 de exemplare, urmată de Volvo – cu 43 de unităţi, Land Rover (21), Porsche (19), BMW (14), Mini (4) şi Mercedes-Benz (2).

În 2018, numărul autoturismelor verzi (electrice, hibride şi plug-in) comercializate în România a fost de 4.572, în creştere cu 65,7% faţă de anul 2017. Din acest total, 3.585 de exemplare au fost vehicule hibrid (+59,8% faţă de 2017), 682 erau electrice 100% (+102,4%), iar 305 plug-in (+72,3%), informează Agerpres.

La finalul anului trecut, ponderea autoturismelor ecologice noi în totalul vânzărilor, la nivel naţional, a fost de 2,9%, în timp ce, în aceeaşi perioadă din 2017, procentajul s-a situat la 2,1%.

DailyBusiness
Andra și Cătălin Măruță plătesc o avere pentru școala celor 2 copii. David și Eva învață la Cambridge School of Bucharest
Spynews
Fiul lui Ilie Dumitrescu ar fi provocat un accident, în Capitală! Toto Dumitrescu este căutat, după ce a fugit de la locul faptei
Bzi.ro
Imagini spectaculoase cu Andreea Esca în Grecia! „Cea mai lungă vacanță de când am carte de muncă!” – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Patru zodii cărora Dumnezeu le pune mâna-n cap din 16 septembrie de la ora 16.00. Protecție divină, noroc la bani și oportunități uriașe pentru ele
Capital.ro
Nicușor Dan îl poate face uitat pe Călin Georgescu. Mutarea care i-a cucerit pe suveraniști: V-am spus dintotdeauna!
Playtech.ro
Hidroelectrica vs. alți furnizori de energie electrică: cât plătești la aceeași factură de 150 kWh/lună în 2025
Adevarul
„Diva lui Putin”, interzisă la Cluj. Academia de Muzică s-a răzgândit cu privire la concertul Anna Netrebko
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Când se schimbă banii în România?
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, pur și simplu superbă într-o ținută sumară
kanald.ro
Preț carburanți marți, 16 septembrie 2025: Care este prețul benzinei și al motorinei azi
Cancan.ro
Răsturnare de situație după ce Dorian Popa a fost condamnat la 8 luni de închisoare. Decizia finală a tribunalului!
iamsport.ro
Hermannstadt l-a debutat pe jucătorul condamnat la închisoare pentru că a abuzat sexual o fetiță de 12 ani! A venit în SuperLiga imediat după ce și-a primit sentința
MediaFlux
Se ia în calcul un nou sprijin istoric pentru români!
stirilekanald.ro
Cine l-a înjunghiat pe Auraș în timpul măcelului de la Craiova. Criminalul era deja cunoscut în lumea interlopă. De la ce a pornit totul
substantial.ro
Dacă te balonezi și elimini gaze de peste 25 de ori pe zi, mai ales împreună cu alte simptome, ar fi bine să știi ce înseamnă