Avertisment teribil de la BNR după victoria lui Călin Georgescu. „Dacă eşti frustrat nu îţi dai foc la casă!”

Valentin Lazea, economistul șef al BNR, a tras un semnal de alarmă după rezultatul alegerilor prezidențiale din primul tur, legat de consecinţele politice și economice.
Filip Stan
28 nov. 2024, 12:34
Avertisment teribil de la BNR după victoria lui Călin Georgescu.
Avertisment teribil de la BNR după victoria lui Călin Georgescu. "Dacă eşti frustrat nu îţi dai foc la casă!"

Călin Georgescu (22,94%) şi  Elena Lasconi (19,18%) se vor confrunta în turul al doilea al alegerilor prezindeţiale, pe 8 decembrie 2024. Valentin Lazea spune pentru hotnews că a venit momentul ca românii să aleagă, în cunoștință de cauză, între:

  • libertatea cuvântului și cenzură
  • libertatea de a călători și legarea de glie
  • investiții străine și autarhie
  • est și Vest
  • SUA, Marea Britanie, Franța, Germania și Rusia, China, Iran, Coreea de Nord
  • UE și CSI
  • NATO și Organizatia Shanghai
  • OECD și BRICS
  • democrație și dictatură
  • pluripartidism și partid unic

„Într-o țară cu probleme economice, în care oamenii au justificări reale pentru nemulțumirile lor, există însă responsabilitatea cetățeanului în fața acestor alegeri”, argumentează ValentinLazea, care spune că „Și dacă, pe bună dreptate, ești frustrat, nu îți dai foc la casă!”.

Citeşte şi: Fostul coleg de armată îl „demască” pe Călin Georgescu. Cristian Sima, adevărul despre candidatul la prezidențiale: „Am dormit în aceeași cameră 9 luni. Am vorbit multe, era foarte comunist”

Totodată, economistul șef al BNR crede că votul  tinerilor care au ales o variantă extremistă se explică și prin realitatea că ei nu au trecut prin comunism. „E un alt rezultat al României educate”, a punctat, ironic, Valentin Lazea. Mai mult, acesta susține că politicienii care propagă idei radicale, care neagă democrația, se bazează pe premiza că oamenii nu percep că viața lor de zi cu zi va fi afectată. Acești politicieni consideră că oamenii nu disting că „nu e indiferent dacă suntem în NATO sau nu, dacă avem libertatea cuvântului sau nu, dacă putem călători sau nu”.

În final, Valentin Lazea crede că la alegerile parlamentare de duminică 1 decembrie și la turul II din 8 decembrie se va vedea dacă, în mod real, românii chiar nu percep ce schimbare poate aduce revenirea autocrației în țară și în viața lor.

DailyBusiness
România poate deveni furnizor regional de kerosen pentru Europa
Spynews
Cântăreț celebru, arestat după ce o fată dezmembrată a fost găsită în portbagajul mașinii lui! Fanii sunt în stare de șoc
Fanatik.ro
Cine se află în spatele companiei străine interesate de fabrica de armament de la Cugir. Unul din afaceriști, condamnat cu suspendare: ce au descoperit procurorii germani despre armele lor
Capital.ro
Elena Udrea a răbufnit. Soarta României o face să plângă: Vindem din nou pe nimic; asta e lichidare de țară!
Playtech.ro
Cât vei plăti pe transportul cu metroul în București după 1 mai 2026. Cât ajunge abonamentul lunar și unde se duc banii. Tabel cu noile prețuri
Adevarul
Mesajul viral al unui influencerițe adresat lui Putin a „atins” milioane de ruși. Kremlinul respinge acuzațiile
wowbiz.ro
„Nu va mai avea cine să plătească pensiile”. Avertisment dur despre marea pensionare care poate bloca România
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Pensiile nu vor mai putea fi plătite? Avertismentul specialiștilor despre marea pensionare care va afecta sistemul din România
iamsport.ro
A luat un pumn în figură de la Anamaria Prodan și nu se mai ferește să spună adevărul: ”Am fost îndrăgostit”
MediaFlux
Răsturnare de situație privind furtul Tezaurului Dacic. Unde se află a treia brățară
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj