Avertizare de la Phenian: Vor plăti un preţ mare

Regimul nord-coreean a avertizat, joi, Statele Unite că "vor plăti un preţ mare" pentru acuzaţiile formulate în privinţa respectării drepturilor omului, susţinând că este vorba despre o campanie de defăimare împotriva Phenianului, relatează site-ul agenţiei Yonhap.
Filip Stan
15 feb. 2018, 21:37
Avertizare de la Phenian: Vor plăti un preţ mare

Coreea de Nord avertizează că SUA „vor plăti un preţ mare” pentru acuzaţiile privind drepturile omului. Institutul pentru Studii Americane din cadrul Ministerului nord-coreean de Externe susţine că SUA vor să prejudicieze imaginea Phenianului, să provoace presiuni internaţionale şi să justifice încercarea de a înăbuşi regimul de la Phenian.

„SUA ar trebui să manifeste prudenţă şi autocontrol, având în vedere faptul că va plăti un preţ mare pentru toate consecinţele care vor urma în cazul în care vor continuă să comploteze împotriva Coreei de Nord, arătând cu degetul în mod nefondat către presupusa problemă privind drepturile omului din Coreea de Nord”, a transmis un purtător de cuvânt al diplomaţiei nord-coreene, citat de agenţia de stat KCNA.

Ministerul nord-coreean de Externe a mai transmis că preşedintele american Donald Trump este responsabil pentru implicarea unor „dezertori” în planul împotriva Coreei de Nord, catalogând aceste persoane „gunoaie umane”.

Oficialul nord-coreean citat a invocat ca exemplu de defăimare cazul studentului american Otto Warmbier, care a fost reţinut în Coreea de Nord şi care a murit la scurt timp după ce a fost repatriat în SUA anul trecut, fiind în comă.

Situaţia drepturilor omului din Coreea de Nord a fost aspru criticată în repetate rânduri de către Statele Unite şi ONU. Potrivit unor estimări, aproximativ 120.000 de persoane sunt prizonieri politici ai regimului de la Phenian. O comisie a Naţiunilor Unite a publicat un raport cuprinzător în 2014, potrivit căruia Coreea de Nord comite încălcări ale drepturilor omului „fără precedent în lumea contemporană”. Raportul a fost întocmit în baza mărturiilor a sute de exilaţi nord-coreeni.

Femeile din Coreea de Nord nu au acces la educaţie corespunzătoare şi la oportunităţi de angajare, fiind adesea victimele violenţei domestice şi agresiunii sexuale la locul de muncă, potrivit unui raport prezentat recent de către un comitet din cadrul ONU. Regimul de la Phenian a catalogat aceste rapoarte drept ficţiuni redactate de către Statele Unite şi aliaţii lor.

DailyBusiness
Litoralul pentru toţi 2025. Ce prețuri sunt la cazări și care sunt stațiunile în care pot pleca românii
Spynews
În ciuda imaginilor fierbinți cu ei doi, Bogdan Mocanu se dezice de Iasmina: „Eu sunt un băiat serios”
Bzi.ro
Dezvăluiri emoționante făcute de Andra Măruță: ”M-a luat panica, i-am transmis că sunt însărcinată!”
Fanatik.ro
Colosul din Turcia care va da o lovitură puternică în România. Investiția majoră va reînvia domeniul cu care țara noastră era cunoscută de toate marile puteri din lume
Capital.ro
Tragedie în lumea filmului. A murit unul dintre cei mai buni actori ai țării. Nu s-a mai putut face nimic pentru el
Playtech.ro
Când ești obligat să plătești fondul de rulment și când nu. Ce spune legea
DailyBusiness
Prognoza meteo 1-6 mai. Temperaturile urcă spre 30°C, urmate de un val de furtuni și răcire brutală!
Adevarul
Sondaj comandat de Nicușor Dan înaintea primului tur. Luptă strânsă între candidați pentru locul doi
wowbiz.ro
Măriuca, fetița luată în plasament de Luminița Anghel, ar fi devenit mamă la 17 ani! David Pușcaș a rămas șocat când a aflat: „Eu nu pot să cred! Ultima dată când am văzut-o era un copil”
Spynews
Andreea Bălan a răbufnit după discursul lui Claudiu Bleonț la adresa fiicei lui de la Premiile Gopo: „Vă dați seama ce face în privat cu familia sa”
Spynews
Imagini rare cu Laura Cosoi și Adela Popescu. Cum arătau cele două în urmă cu 15 ani / FOTO
Evz.ro
Schimbări la Google Maps. Utilizatorii riscă să își piardă amintirile digitale
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
De ce a pozat Corina Ungureanu într-o revistă pentru bărbați
kanald.ro
Accident grav în București, după ce un bărbat a pierdut controlul mașinii pe care o furase în timp ce era urmărit de polițiști
Cancan.ro
Ireal ce a găsit Piedone într-un faimos bar din Constanța. Când a văzut asta, șeful ANCP a închis localul
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
România a pierdut cea mai mare voce a țării. A fost o zeiță a muzicii. Nu va mai fi nimeni ca ea
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
stirilekanald.ro
Profesoara de 36 de ani care a trimis fotografii nud unor elevi, pedepsită aspru
Meteorologii anunță o lună Mai cum nu a mai fost de mult în România
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
O stațiune emblemă a litoralului românesc este amenințată cu dispariția. Turiști, alungați de intervențiile ce ar fi trebuit să o pună în valoare