Aviaţia israeliană a atacat ţinte în Siria pentru a împiedica un atac al dronelor iraniene

Aviaţia israeliană a lansat lovituri în Siria pentru a împiedica o forţă iraniană să lanseze un atac împotriva Israelului cu drone încărcate cu explozibili, a anunţat armata israeliană în noaptea de sâmbătă spre de duminică, relatează AFP, preluat[ de Agerpres.
Filip Stan
25 aug. 2019, 04:49
Aviaţia israeliană a atacat ţinte în Siria pentru a împiedica un atac al dronelor iraniene

Aviaţia israeliană ”a fost în măsură să împiedice o tentativă iraniană a forţei al-Quods (unitatea de elită a Gardienilor Revoluţiei) de a lansa un atac din Siria împotriva unor ţinte din nordul Israelului cu drone ucigaşe”, a declarat un purtător de cuvânt al armatei, Jonathan Conricus.

Potrivit acestui purtător de cuvânt, raidul israelian a avut loc la Aqraba, la sud-est de Damasc, şi a vizat ”mai multe ţinte teroriste şi instalaţii militare aparţinând forţei Al-Quods precum şi unor miliţii şiite”.

Armata israeliană a blocat joi o încercare anterioară de a lansa un atac cu drone, a spus el, fără a oferi detalii.

”Ameninţarea a fost semnificativă şi aceste drone ucigaşe au reuşit să lovească ţinte cu o eficienţă reală”, a spus el.

Israelul a efectuat sute de lovituri în Siria de la începutul războiului în această ţară în 2011, cele mai multe vizând ţinte iraniene sau ale grupării şiite proiraniene Hezbollah, potrivit statului evreu.

Siria: Apărarea antiaeriană a lansat atacuri asupra unor ”rachete israeliene” în apropiere de Damasc

Apărarea antiaeriană a armatei siriene a intrat sâmbătă seara în acţiune pentru a contracara ”rachete israeliene” care vizau împrejurimile capitalei Damasc, a anunţat o sursă militară citată de media de stat şi care a dat asigurări că majoritatea au fost doborâte înainte de a-şi atinge ţintele, relatează AFP.

Un corespondent al AFP la Damasc a auzit mai multe explozii puternice înainte ca agenţia oficială de ştiri Sana să anunţe că ”apărarea antiaeriană a doborât ţintele inamice pe cerul Damascului”. Observatorul sirian pentru drepturile omului (OSDO) a declarat că este vorba de ”posibile lovituri aeriene ale Israelului”.

De la începutul războiului în Siria în 2011, Israelul a lansat mai multe lovituri împotriva armatei siriene, dar şi împotriva forţelor Iranului şi Hezbollahului libanez, doi mari inamici ai statului evreu şi susţinători ai regimului lui Bashar al-Assad.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Darius de la Mireasa a spus adevărul despre împăcarea cu Alexandru. Ce s-a întâmplat, de fapt, între cei doi 
Fanatik.ro
David Popovici, semifinale 200 m liber, LIVE la CE de natație Paris 2026. S-a anunţat ora de start a cursei şi adversarii
Capital.ro
BNR a revizuit în creștere prognoza de inflație pentru finalul anului. Mugur Isărescu: Mai avem o creștere suplimentară a prețurilor pe care trebuie să o avem în vedere
Playtech.ro
Ce trebuie schimbat la Cernavodă pentru ca reactoarele să nu mai depindă atât de mult de nivelul Dunării. Soluția indicată de directorul centralei
Adevarul
Trei dintre cele mai înfricoșătoare eclipse solare din istorie. Haosul care a izbucnit după întunecarea cerului și fenomenul care a oprit un război
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Trei copii au rămas orfani în urma incidentului rutier din Corbii Mari! Șoferul nu avea permis și ar fi condus băut
iamsport.ro
Scandalos: Becali nu e singurul! Fostul campion al României a numit alți 4 finanțatori din SuperLiga care se bagă peste antrenor: ”Știu 100%! Nu era așa înainte”
MediaFlux
Horoscop 13 august. Zi cu ghinion pentru unele zodii! Cine trebuie să fie atent la bani, certuri și decizii greșite
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat