Avioane de luptă ruse, interceptate de NATO deasupra Mării Baltice. „Au pus în pericol traficul aerian civil”

NATO a trimis avioane de vânătoare daneze şi italiene de la baze din Lituania pentru identificarea aparatelor ruse care se îndreptau spre enclava Kaliningrad.
Alina Costache
25 mart. 2015, 07:10
Avioane de luptă ruse, interceptate de NATO deasupra Mării Baltice.

Patru avioane militare ruse au fost depistate deasupra Mării Baltice, iar Forţele Aeriene suedeze şi Alianţa Nord-Atlantică au trimis aeronave pentru interceptarea lor, relatează Associated Press.Avioanele militare ruse – două bombardiere Tu-22M3 şi două aparate de vânătoare Suhoi Su-27 – zburau în spaţiul aerian internaţional, deasupra Mării Baltice.

“Avioanele militare ruse nu foloseau transponderele, nu luaseră legătura cu turnurile de control din regiune şi nu prezentaseră planuri de zbor”, a precizat un oficial militar NATO.

Potrivit ministrului suedez de Externe, Margot Wallstrom, avioanele militare ruse au pus în pericol traficul aerian civil.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Șoferul microbuzului implicat în accidentul din Timiș era drogat. Polițiștii au preluat două pliculețe suspecte
Fanatik.ro
Mașina te poate ucide? Adevărul șocant despre automobilele „inteligente”: greșeala fatală pe care o fac șoferii
Capital.ro
Se dau bani în 2026. Anunț major de la PSD pentru pensionarii României: Vom proteja populația cea mai expusă riscurilor
Playtech.ro
Cum poți reclama încălcarea drepturilor tale la Inspecția Muncii: Pașii prin care poți face o sesizare
Adevarul
Moartea unui afacerist român în Italia, învăluită în mister. Ce au descoperit anchetatorii în apartamentul închiriat
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Trei frați de 6, 8 și 9 ani au murit sub ochii mamei lor după ce au căzut într-un lac în... Vezi mai mult
iamsport.ro
Mircea Lucescu și-a dat acordul să antreneze Steaua, dar Valentin Ceaușescu s-a opus dintr-un motiv uluitor
MediaFlux
Oferte la gaze naturale sub prețul plafonat, de 0,30 lei/kWh. Anunț de ultimă oră de la ANRE
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil