Avioane militare turce, ridicate de la sol pentru a opri Garda de Coastă să ajungă în Grecia

Avioane ale armatei turce au fost ridicate miercuri de la sol pentru a încerca să oprească două nave ale Gărzii de coastă turce care încearcă să ajungă în apele teritoriale ale Greciei, informează agenția de presă Dogan, la cinci zile după tentativa de puci, relatează AFP și Reuters.
Filip Stan
20 iul. 2016, 18:28
Avioane militare turce, ridicate de la sol pentru a opri Garda de Coastă să ajungă în Grecia

Avioanele de luptă F-16 ‘desfășoară o operațiune împotriva a două nave ale Gărzii de coastă în privința cărora s-a stabilit că încearcă să treacă în apele teritoriale ale Greciei’, scrie Dogan, fără a preciza cine se află la bordul acestora.

Armata turcă a afirmat după lovitura de stat eșuată de vineri noapte că nu există echipamente militare care să lipsească și că se află pe deplin în controlul situației, notează Reuters. Un oficial turc a declarat pentru AFP că nu poate confirma pentru moment această informație.

„O navă a Marinei grecești a fost trimisă în apropiere de Insula Symi (în Marea Egee), însă nimic nu poate confirma venirea militarilor turci către această insulă”, a declarat o sursă guvernamentală elenă.

Insula grecească Symi se află în apropierea stațiunii turcești Marmaris (vest), unde se afla președintele Recep Tayyip Erdogan vineri seara în momentul declanșării tentativei de lovitură de stat. El a afirmat că a reușit să scape dintr-un atac al unui comando de puciști, în momentul în care părăsea Marmaris pentru a merge la Istanbul.

„Dacă rămâneam 10, 15 minute mai mult la hotel, ei m-ar fi ucis, răpit sau reținut”, a declarat el într-un interviu difuzat luni seara târziu de canalul american CNN.

Potrivit presei turce, autoritățile îi caută pe membrii acestui comando care s-ar ascunde în regiunea Bodrum (sud-vest).

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Mihai Pintilii, la mare căutare după despărțirea de FCSB! Ce club îl dorește pe fostul secund al roș-albaștrilor
Capital.ro
Mașinile electrice ar putea deveni obligatorii în Europa. UE pregătește o măsură care va afecta milioane de șoferi
Playtech.ro
Cât primești pe un gram de aur vechi în Istanbul. Unde ieși mai bine la bani, ce spun cei care au încercat în România şi în Turcia
Adevarul
Conflict de culise la Kremlin: Alina Kabaeva, amanta lui Putin, ar fi înlăturat-o pe „țarina” gimnasticii ruse
wowbiz.ro
Ce se întâmpla în viața medicului rezident găsit mort la Spitalul Floreasca! Lovitura pe care o primise cu două săptămâni înainte de moarte
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Susține că unul dintre marile partide politice din România ar urma să se desființeze: ”Asta o să se întâmple!”
MediaFlux
O nouă facilitate de la ANAF pentru toți românii. Cum va funcționa noul sistem
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți