Avocat Bogdan Olteanu: Viceguvernatorul îşi dă luni demisia pentru că imaginea BNR nu merită târâtă în această poveste

Avocatul lui Bogdan Olteanu a anunţat că acesta îşi va da luni demisia din funcţia de viceguvernator al BNR, pentru persoanele onorabile şi cinstite care lucrează la BNR şi pentru că imaginea instituţiei “nu merită târâtă în această poveste”.
Filip Stan
29 iul. 2016, 15:26
Avocat Bogdan Olteanu: Viceguvernatorul îşi dă luni demisia pentru că imaginea BNR nu merită târâtă în această poveste

Luni, domnul Bogdan Olteanu işi va da demisia din postul de viceguvernator al BNR deoarece nu doreşte ca această instituţie mai mult decât respectabilă, condusă de persoane respectabile, să fie târătă într-un mod nejustificat într-un scandal mediatic pe care nu numai ca nu şi l-a dorit, dar nici nu îl merită. (…) domnul Bogdan Olteanu nici măcar în momentul de faţă nu regretă numirea lui ( nr. -Liviu Mihaiu) şi chiar şi în momentul acesta susţine că acea numire a fost benefică şi că acest domn nu numai că era susţinut de catre PNL, dar era susţinut de toate forţele politice datorita activităţii lui„, a spus avocatul.

Constantin Durgheu a spus că este „de necontestat” că viceguvernatorul BNR s-a întâlnit cu Sorin Ovidiu Vântu, dar că Bogdan Olteanu nu a primit nicio sumă de bani.

În mod cert, domnul Olteanu a negat absolut orice acuzaţie. În mod cert, domnul Olteanu nu a pretins, nu a primit vreo sumă de bani. E de necontestat faptul că s-a întâlnit cu Vântu. La fel cum avea întâlniri cu to factorii importanţi din mass media de la acel moment, a avut şi cu domnul Sorin Ovidiu Vântu. Sper ca soluţia de astăzi să aibă corespondent în realitate şi în probele care s-au administrat, potrivit logicii elementare. Din nefericire, din punctul nostru de vedere, probele administrate se bazează doar pe declaraţiile unor persoane care în mod cert au fost condamnate definitiv în alte dosare, au avut toate motivele pentru a formula anumite denunţuri şi aceste susţineri ar trebui privite cu mare reticenţă de către organele de urmărire penală. (…) din punctul meu de vedere, măsura controlului judiciar este exagerată, raportat la probele din dosar. (…)„, a mai declarat avocatul Constantin Durgheu.

DNA a cerut arestarea lui Bogdan Olteanu, la acestă oră instanţa fiind în pronunţare.

Bogdan Olteanu a fost reţinut joi noaptea, după mai multe ore de audieri, fiind acuzat de trafic de influenţă.

DailyBusiness
Banca Angliei este așteptată să mențină dobânda la 3,75%, în ciuda scumpirii petrolului și gazelor
Spynews
Haziran, pusă la zid pentru că stă în chirie! Soția lui Luis Gabriel, replică acidă: „Când plătești câteva mii...”
Fanatik.ro
Marcel Pușcaș face praf transferurile din SuperLiga, inclusiv de la FCSB: „Cum naiba vrei să reușești în Europa cu jucători din Serie C?”
Capital.ro
Șoferii pot fi sancționați la un control în trafic. Cele 3 obiecte care trebuie să se afle obligatoriu în mașină
Playtech.ro
De ce costă atât de mult doborârea unei drone. Nota de plată uriaşă pentru protejarea spațiului aerian al României
Adevarul
Cât costă cinci zile la mare în vârf de sezon. Hotelurile cu servicii all inclusive se mențin în preferințele românilor
wowbiz.ro
El este militarul în vârstă de 26 de ani găsit mort în pădurea Babadag. Fusese dat dispărut
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 34 de ani și-a pierdut viața după ce și-a abandonat soția pe marginea unui drum din Italia. În mașină se afla și fiul lor de 9 ani
iamsport.ro
Se apropie sfârșitul pentru CFR Cluj! Ce decizie au luat toți jucătorii din lot
MediaFlux
Horoscop 28 iulie: Ziua în care alegerile mici pot schimba direcția unei întregi săptămâni
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România