Avocata care a depus contestație la CCR, în favoarea lui Călin Georgescu, rupe tăcerea: „A fost eliminat din cursa electorală pe criterii inventate”

Avocata care a depus contestație la Curtea Constituțională a României, împotriva măsurii BEC de a respinge candidatura lui Călin Georgescu, susține că statul îngrădește dreptul cetățenilor de a fi aleși.
Alina Costache
11 mart. 2025, 13:37
Avocata care a depus contestație la CCR, în favoarea lui Călin Georgescu, rupe tăcerea: „A fost eliminat din cursa electorală pe criterii inventate”
Avocata care a depus contestație la CCR, în favoarea lui Călin Georgescu, rupe tăcerea: „A fost eliminat din cursa electorală pe criterii inventate”

Elena Radu, avocata care a depus contestație la Curtea Constituțională a României pe baza refuzului Biroului Electoral Central de a valida dosarul de candidat a lui Călin Georgescu, susține că „sistemul” încearcă eliminarea acestuia din competiția electorală doar prin tertipuri.

Avocata care a depus contestație la CCR, în favoarea lui Călin Georgescu, rupe tăcerea

Avocata susține că a contestat decizia BEC pentru că, în interpretarea sa, drepturile unui om pot fi restrânse numai prin lege organică. Aceasta arată că decizia de interzicere a candidaturii suveranistului se bazează pe precedentul Dianei Șoșoacă.

„Eu am contestat decizia BEC pentru că, în opinia mea, față de modalitatea în care se procedează, înseamnă că dreptul de a fi ales care ar trebui garantat de către statul român, poate să fie anulat, în final, printr-o decizie a CCR, care invocă varii motive prin care îl elimină dintr-un proces electoral pe unul dintre candidați. Potrivit Constituției României, drepturile pot fi restrânse numai prin legea dată de către parlament.

Citește și : Cercetări asupra controlului psihologic și psihiatric la zi ale lui Călin Georgescu. Se verifică legalitatea angajării sale la Universitatea Politehnică București

Or, noi constatăm că ce s-a întâmplat în procesul electoral privind alegerea președintelui României este o modalitate nelegală și neconstituțională prin care CCR și BEC caută să invoce niște condiții la legea adoptată de Parlament pentru a candida.

Iar acum cei de la BEC vin și spun că, având în vedere jurisprudența CCR prin care a fost înlăturată din cursa electorală doamna Diana Șoșoacă, precum și decizia de anulare a alegerilor în care nu se pronunță deloc numele lui Călin Georgescu, vine BEC acuma și ne spune că îl înlătură din cursa electorală și nu mai e nevoie de nicio condiție prevăzută de legea 370/2004”, a transmis Elena Radu.

Avocata mai arată că, în aceste condiții, în viitor vor ajunge să poată candida numai persoane care nu au avut niciodată funcții publice, astfel că se îngrădește tot mai mult dreptul de a alege și a fi ales, mai ales că acestea sunt niște criterii „inventate”.

„Iar în aceste condiții, ne vom trezi că, pe viitor, orice cetățean care a deținut o funcție publică, adică cei care depun un jurământ, nu cred că există vreo persoană care să nu fi încălcat legea. Deci, asta înseamnă că, pe viitor, vor putea candida numai persoane care nu au avut niciodată funcții publice.

Citește și : Remus Pricopie, rectorul SNSPA, solicită CCR menținerea soluției de respingere a candidaturii lui Călin Georgescu la alegerile prezidențiale din mai

Se îngrădește tot mai mult, prin diverse artificii, dreptul de a fi ales și cel de a alege, căci până la urmă cetățenii care vor să voteze un candidat care îndeplinește toate cerințele, dar care este eliminat din cursa electorală pe criterii inventate, atunci afectează libertatea de a alege”, a declarat Elena Radu.

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
România, vizată de amenințări nucleare în presa de la Moscova. De ce apare Bucureștiul în discursul agresiv al Rusiei
Capital.ro
Fără scutire de la RAR. Toate vehiculele sunt obligate să facă ITP. Legea nu s-a aplicat corect până acum
Playtech.ro
Cum poţi rămâne fără venitul minim de incluziune în 2026: Detaliul care te lasă fără banii de la stat
Adevarul
Degeaba spargem monopolul CNAS dacă sacul e gol. Expert: „Banii nu ajung pentru că nici nu au cum să ajungă”
wowbiz.ro
Cine sunt victimele accidentului cumplit din Caraș-Severin. Un tată și cei doi copii ai săi au murit în impactul devastator
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Radu, fost președinte al PRM Constanța, s-a stins din viață la 73 de ani. Decizia uimitoare luată de familie
iamsport.ro
”El e singurul patron din România de care mi-a fost frică". Amenințat că va fi ”dus în pădure și bătut” după un gol încasat
MediaFlux
Presa din Rusia vorbește de Moartea României! Experții rușii iau în discuție un posibil atac nuclear: Distrugerea Bucureştiului...
stirilekanald.ro
Moartea a făcut prăpăd în Caraș-Severin. Trei persoane au murit după ce un TIR și un microbuz s-au ciocnit violent
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj