Avocatul care o apără pe fosta iubită a lui Gheorghe Nichita, în cursa pentru Primăria Iaşi

Avocatul Dragomir Tomaşeschi, cel care o apără pe Adina Samson, fosta iubită a lui Gheorghe Nichita, a intrat în cursa internă a PNL pentru candidatura la Primăria municipiului Iaşi. Numărul liberalilor care vor să ajungă edil al oraşului a ajuns la opt.
Ionela Marcu
05 aug. 2015, 08:00
Avocatul care o apără pe fosta iubită a lui Gheorghe Nichita, în cursa pentru Primăria Iaşi

Avocatul Dragomir Tomaşeschi a anunţat că şi-a depus joi cererea de înscriere în cursa internă din PNL.

„Eu cererea am depus-o la noi, la sediul fostului PNL. Poate a mai întârziat pe drum spre Podu Roş (unde se află sediul PNL, n.r.), dar a fost înregistrată corect şi a fost validată. Colegii din fostul PDL mi-au cerut să candidez. Rămâne să văd şi ce susţinere găsesc şi în restul partidului, ca şi cum stau în opinia publică. Am fost unul din cei care au luptat de la bun început pentru depe­sedizarea Iaşului, iar părerea mea este că această atitudine trebuie continuată. Cred că prin intrarea mea în cursă, competiţia va fi dinamizată. Au fost discuţii în partid că unul din candidaţi a fost ţinut în funcţie de PSD, că altul a făcut compromisuri. Cu mine lucrurile sunt clare. De la PNL mă aştept la o poziţie mai radicală împotriva PSD. Trebuie sancţionate toate greşelile şi ilegalităţile pe care le comite actuala administraţie, cum a fost cazul PUG, la care am luat poziţie încă din iarnă, iar acum s-a prins şi Primăria că a greşit şi încearcă să dreagă lucrurile„, a declarat Tomaşeschi, potrivit ziaruldeiasi.ro.

Conform reprezentanţilor PNL, cererea de candidatură a lui Toma­şeschi a ajuns la sediul partidului vineri seara, după momentul în care a fost întocmită lista iniţială, cu doar şapte nume.

În competiţia internă pentru desemnarea candidatului PNL la primărie s-au înscris liderul consilierilor locali PNL, Marius Dangă, purtătorul de cuvânt al filialei, Alexandru Muraru, liderul consilierilor judeţeni ai PNL, Eduard Boz, istoricul Vasile Cotiugă, precum şi oamenii de afaceri Traian Dobre, Adrian Iurcan şi Teofil Bălteanu.

Lista ar putea să fie însă incompletă, existând posibilitatea unei noi prelungiri a perioadei de înscriere în cursă. „Au fost unele declaraţii ale liderilor de la nivel naţional ai partidului în acest sens, respectiv că în cazul marilor municipii se poate lua în calcul o perioadă mai lungă de înscrieri. Deocamdată totuşi, nu am primit nicio adresă pe această temă”, a spus Muraru. Pentru funcţia de consilier judeţean şi-a anunţat candidatura 68 de liberali, iar pentru cea de consilier local, 55.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Alina Eriko a plecat din Spitalul Obregia! Incredibil unde încearcă să se reabiliteze
Fanatik.ro
Cine sunt Mandel Kata și Bartalis Henrietta, primele sportive din România care vor reprezenta snowboardul feminin, la Jocurile Olimpice de iarnă
Capital.ro
Reguli la bloc. Proprietarii trebuie să plătească chiar și ce nu folosesc direct în bloc: Proprietatea comună nu este opțională
Playtech.ro
Domeniile cu cele mai mari salarii medii din România. HoReCa și confecțiile, la coada clasamentului
Adevarul
Minciuna lui Putin: de ce Kremlinul folosește imagini vechi pentru a-i păcăli pe ruși că liderul lor s-a scufundat în apa înghețată de Bobotează
wowbiz.ro
Durere uriașă în urma tânărului mort în spitalul din Buzău! Iubita lui Gabriel a cedat, la o săptămână după ce l-a condus pe ultimul drum: „Sufletele s-au cerut…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
De necrezut cu cine s-a afișat Dorobanțu după ce a câștigat Marea Finală a sezonului 4 „Casa Iubirii”! Nimeni nu se aștepta să-i vadă împreună
iamsport.ro
Susține că apropierea de Mircea Lucescu i-a distrus relația cu Cornel Dinu: ”Știa că sunt prieten cu el, de aceea s-a comportat așa cu mine”
MediaFlux
Premierul Bolojan, la un pas să fie schimbat. Sorin Grindeanu dă semnalul în Coaliție după acordul UE-Mercosur
stirilekanald.ro
VIDEO Emil Gânj, căutat de FBI! Primul indiciu cu privire la locul în care se ascunde de peste 6 luni
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend