Bacalaureatul olimpicilor 2013. Un singur candidat promovat în urma contestaţiilor

Un singur candidat a promovat examenul de bacalaureat în sesiunea specială 2013 după rezolvarea contestaţiilor, ridicând astfel promovabilitatea la 50,23 la sută, de la 49,76 la sută.
Roxana Gagiu
03 iun. 2013, 15:40
Bacalaureatul olimpicilor 2013. Un singur candidat promovat în urma contestaţiilor

Un număr de 104 candidaţi dintre cei 209 care au susţinut bacalaureatul în sesiunea specială, organizată în 2013, la Ploieşti, au promovat examenul înainte de contestaţii. După rezolvarea contestaţiilor, a mai promovat un candidat, astfel că numărul celor promovaţi a crescut la 105.

Potrivit datelor MEN, la bacalaureatul special au fost depuse 85 de contestaţii, dintre care 20 au fost aprobate. Din totalul contestaţiilor aprobate, una singura a dus la promovarea unui candidat care a obţinut, în final, media 6,18.

Potrivit Mediafax, la sesiunea din 2013 au fost eliminaţi, pentru tentativă de fraudă, trei candidaţi.

Potrivit Ministerului Educaţiei, ponderea promovabilităţii la sesiunea specială a bacalaureatului 2013, pentru absolvenţii de liceu participanţi la loturile naţionale lărgite care se pregătesc pentru olimpiadele şi concursurile internaţionale, a fost, înainte de contestaţii de 49,76 la sută, iar după contestaţii, de 50,23 la sută.

Cele mai multe medii obţinute, respectiv 35, au fost între 6 şi 6.99, iar alte 28 de medii au fost între 7 şi 7.99. Medii între 9 şi 9.99 au luat 24 de candidați, iar între 8 şi 8.99, 17 dintre absolvenţii de liceu prezenţi. La această sesiune, niciun candidat nu a promovat cu media 10, înainte de contestaţii.

La sesiunea similară din 2012, doar 34,21% dintre participanţi au reuşit să treacă examenul de bacalaureat.

Un număr de 209 elevi din toată ţara care, în perioada când se va organiza bacalaureatul, vor participa la olimpiade sau concursuri sportive internaţionale şi nu vor fi în ţară au susţinut, la Ploi

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Mărturie tulburătoare a lui Gigi Becali: „Cel mai tare mi-e dor de bunica. Aș muri ca s-o revăd!”. Exclusiv
Capital.ro
Călin Georgescu a fost demascat. Curtea de Conturi reclamă mii de euro încasați nelegal prin sporuri fictive și vechime inventată
Playtech.ro
Se dublează taxele pentru ridicarea mașinilor parcate neregulamentar. Cât vor plăti șoferii din Bucureşti, conform unui proiec
Adevarul
O asistentă medicală a murit după ce s-a operat de un furuncul. Familia suspectează că decesul s-a produs din cauza infecțiilor nosocomiale din spital
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Primul caz de hantavirus a fost confirmat în România! Este vorba despre un bărbat din Arad
iamsport.ro
Plângere la Tribunalul din Genova împotriva lui Dan Șucu pentru spălare de bani: ”Verificări penale și financiare asupra banilor utilizați în preluarea clubului”
MediaFlux
Situație la limită în Survivor 2026. Concurenții au parte de o provocare în premieră în acest sezon
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi