Bacteria rezistentă la antibiotice face noi victime în SUA. Un al doilea pacient a fost descoperit

Un al doilea pacient infectat cu o bacterie care posedă o genă capabilă să confere rezistență la o clasă de antibiotice de ultimă instanță a fost identificat în SUA, informează agenția France Presse (AFP).
Iulian Tudor
28 iun. 2016, 08:21
Bacteria rezistentă la antibiotice face noi victime în SUA. Un al doilea pacient a fost descoperit

Această genă numită MRC-1, care este totuși rară, a fost găsită într-o tulpină a bacteriei Escherichia coli (E. coli), la un pacient din New York, potrivit informațiilor publicate în ‘Antimicrobial agents and chemotherapy’, revista Societății americane de microbiologie.

În luna mai, autoritățile din domeniul sănătății au detectat pentru prima dată în Statele Unite ale Americii, o bacterie E. coli purtătoare a acestei gene, la un pacient de 49 de ani spitalizat în Pennsylvania pentru o infecție a tractului urinar.

Gena MRC-1 este temută deoarece face bacteriile rezistente la Colistin, un antibiotic datând din 1959 folosit ca medicament de ultimă instanță împotriva enterobacteriilor rezistente la antibioticele din clasa carbapenemelor (ERC).

Această genă are capacitatea de a trece de la o bacterie la alta, putând transmite rezistența la antibiotice mai multor specii de bacterii, un scenariu catastrofal, potrivit autorităților, scrie Agerpres.

Oamenii de știință urmăresc mișcările acestei gene în întreaga lume de la descoperirea sa în 2015 la oameni, păsări de curte și porci în China.

Această a doua identificare din SUA a fost făcută în cadrul unui efort mondial numit ‘Sentry antimicrobial surveillance program’ (‘Program santinelă de supraveghere antimicrobiană’).

Cercetătorii au testat 1.525 mostre de E. coli și 7.481 de tulpini ale enterobacteriei Klebsiella pneumoniae colectate în 2015 din spitale din lumea întreagă. În total, un procent de 1,9 la sută (390 de mostre) dintre acestea au fost rezistente la Colistin și 19 au fost purtătoare ale genei MCR-1.

Cazurile pozitive au provenit din zece țări, inclusiv unul din Statele Unite ale Americii. Este vorba despre pacientul din New York, a cărui identitate și stare de sănătate nu au fost dezvăluite.

În ambele cazuri din SUA, bacteria purtătoare a genei MCR-1 a rezistat la Colistin, dar, cu toate acestea, a rămas sensibilă la alte antibiotice, ceea ce a permis combaterea eficientă a infecției.

Cu o rată a mortalității ce poate ajunge până la 50 la sută, enterobacteriile rezistente la carbapeneme sunt considerate de către Centrul pentru Controlul și Prevenirea Bolilor (CDC) din SUA drept una dintre cele mai mari amenințări la adresa sănătății publice, informează agenția France Presse.

Citeşte şi Statele Unite se mobilizează împotriva unei bacterii REZISTENTE LA TOATE ANTIBIOTICELE

 

DailyBusiness
Prețurile la alimente în Bulgaria față de România, în hipermarket și în piețe. Cât de mari sunt diferențele
Spynews
Marisa Paloma, implicată într-un accident rutier. Influencerița a fost testată cu alcooltestul. Ce a urmat după: „Am trecut printr-o criză existențială”
Bzi.ro
Scandal la Insula Iubirii 2025! Marian acuză Antena 1 că „măsluiește” filmările. Confruntare directă cu Radu Vâlcan
Fanatik.ro
Cum îți poți crește pensia în România. Specialiștii explică diferența dintre Pilonul I, II și III și ce cotizații plătești
Capital.ro
Călin Georgescu revine! Anunțul care răstoarnă scena politică: Inevitabil. Din toamnă ajungem la guvernare
Playtech.ro
Plaja sălbatică cu cea mai curată apă de pe litoralul românesc. Zona este izolată, iar turiștii preferă să vină cu cortul
Adevarul
De ce nu a semnat și România „declarația europeană” privind summitul din Alaska. „Este o victorie a lui Putin, fără doar și poate”
wowbiz.ro
Unde va fi înmormântat Irinel Columbeanu? Fostul afacerist și-a exprimat clar dorința și a lăsat directive apropiaților: „Ar trebui să iau legătura după decesul lui”
Evz.ro
Taxa care va provoca un adevărat șoc. Va fi scandal național
Prosport.ro
Maria, clona lui Kim Kardashian, a atras toate privirile. Cum și-a făcut apariția prezentatoarea TV
kanald.ro
O femeie din Bacău a fost bătută cu parul de soțul ei, pentru că a spart un borcan de murături
Cancan.ro
Cum arăta Ilie Bolojan în tinerețe? 'Avea păr mult și creț'
iamsport.ro
Monica Seles a rupt tăcerea după ce a fost diagnosticată cu miastenia gravis: ”Mi-a luat mult timp să accept”. Suferința legendei care câștiga Roland Garros la 16 ani
MediaFlux
România poate trece la moneda euro!
stirilekanald.ro
O actriță celebră s-a înecat pe o insulă din Grecia. Lumea filmului, în stare de șoc
Nicușor Dan și Volodimir Zelenski au vorbit la telefon. Președintele României va merge într-o vizită oficială în Ucraina