Banca Centrală Europeană se gândeşte să se retragă din troika

Banca Centrală Europeană (BCE) analizează posibilitatea retragerii sale din "troika" finanțatorilor internaționali care supervizează programul de asistență internațională acordat Greciei, informează un articol publicat marți în cotidianul german Handelsblatt, preluat de Reuters.
Alina Costache
03 feb. 2015, 10:03
Banca Centrală Europeană se gândeşte să se retragă din troika

BCE se gândeşte să se retragă din troika finanțatorilor internaționali care supervizează programul de asistență internațională acordat Greciei, potrivit unui articol publicat marți în cotidianul german Handelsblatt, informează Agerpres.

Potrivit publicației menționate, dezbaterea cu privire la posibila retragerea din troika reflectă îngrijorările din interiorul BCE legate de planul său de achiziții masive de obligațiuni suverane, anunțat luna trecută de președintele BCE, care ar putea conduce la un posibil conflict de interese în interiorul instituției.

‘BCE va profita de șansa de se retrage din troika’, a declarat pentru Handelsblatt o sursă din Guvernul german.

În plus, fără a cita vreo sursă, Handelsblatt susține că și Fondul Monetar Internațional ar dori să se retragă din troika, ceea ce înseamnă că troika va rămâne cu un singur membru, Comisia Europeană.

Potrivit unui articol publicat luni în cotidianul german Handelsblatt, președintele Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, vrea să reformeze activitatea troicii și intenționează să găsească rapid o soluție alternativă. Rugat să comenteze informațiile din presă, purtătorul de cuvânt al lui Juncker, Margaritis Schinas, a spus că Executivul comunitar are o atitudine favorabilă față de ideea modificării structurii troicii UE — FMI — BCE, însă, deocamdată, nu are o nouă variantă care să-i înlocuiască pe reprezentanții creditorilor Greciei.

Fondul Monetar Internațional a ridicat deja semne de întrebare cu privire la misiunea troicii într-un raport care datează din luna iunie 2013, în care susține că nu există o diviziune clară a muncii, iar partenerilor europeni le lipsesc experiența și capacitățile necesare pentru gestionarea unor ample programe de asistență.

Creată în luna mai 2010, troika reunește resursele Uniunii Europene, Fondului Monetar Internațional și Băncii Centrale Europene, iar sarcina experților săi este să se asigure că Grecia respectă reformele incluse în programul său de asistență internațională.

Noul Guvern grec condus de premierul Alexis Tsipras a anunțat că vrea să pună capăt acordului de asistență și că nu va coopera cu inspectorii troicii atunci când vor veni în vizită la Atena.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Jucătorul trecut pe la Steaua care era milionar încă de pe vremea lui Ceaușescu. Ce afaceri făcea acesta
Capital.ro
Regulă RAR în România. Șoferii trebuie să obțină declarația de conformitate pentru geamuri. Se aplică amendă în lipsa autorizației
Playtech.ro
Care este diferența dintre „Tap Cold” și „Cold” la mașina de spălat. Ce setare îți spală mai bine hainele
Adevarul
Escrocherie „made in Romania” în California: Cum foloseau trei bărbați o sticlă de ulei pentru a convinge vânzătorii că au motoarele distruse
wowbiz.ro
Gestul care a dat-o de gol pe Andreea Ibacka! Se întâmplă după zvonurile legate de divorț
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un băiețel de trei ani și-a pierdut viața după ce a căzut într-o fântână, în județul Bacău. Salvatorii nu au mai putut face nimic
iamsport.ro
Banciu, verdict dur despre cel mai puternic om al lumii: ”Este un psihopat!”
MediaFlux
Banii de alocații și indemnizații intră pe carduri azi. Românii care vor primi sume mai mari
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi