Banca Centrală Europeană: Ţările de la periferia zonei euro ar putea profita de pe urma cheltuielilor din ţări precum Germania

Creșterea cheltuielilor în țările din centrul zonei euro ar putea ajuta economiile mai slabe de la periferia zonei euro, într-un moment în care dobânda de referință practicată de Banca Centrală Europeană este la nivelul zero, se arată într-un raport publicat joi de BCE, transmite Reuters.
Filip Stan
26 aug. 2016, 06:05
Banca Centrală Europeană: Ţările de la periferia zonei euro ar putea profita de pe urma cheltuielilor din ţări precum Germania

Autorii raportului susțin că este nevoie de stimulente fiscale în țările din centrul zonei euro, care să contracareze efectele reformelor structurale care au redus, temporar, prețurile și salariile în țările de la periferia zonei euro, precum Grecia, Portugalia și Spania.

„O expansiune fiscală în centrul zonei euro ar putea fi benefică la periferie cu condiția ca autoritatea monetară să nu reacționeze la presiunile inflaționiste”, susțin economiștii Băncii Spaniei, Óscar Arce, Samuel Hurtado și Carlos Thomas.

Potrivit raportului, cheltuielile din țările aflate în centrul zonei euro, regiune care include Germania, Franța și Olanda, ar duce la stimularea inflației în zona euro, reducând astfel, în termeni reali, costul împrumuturilor pentru firme și gospodării. Dacă dobânzile practicate de BCE rămân la nivelul zero în pofida creșterii inflației, atunci această situație ar stimula cererea internă în economiile de la periferia zonei euro precum și exporturile acestora către țările din centrul zonei euro, susțin cei trei autori.

Acest raport ar putea da noi argumente președintelui BCE, Mario Draghi, care de mai multă vreme a făcut un apel către țările din zona euro să utilizeze spațiul de manevră de care dispun în domeniul fiscal, în conformitate cu prevederile europene, pentru a accelera ritmul reformelor. Până acum apelurile lansate de Mario Draghi nu au avut rezultate, în special în Germania, prima economie europeană, care în prezent preferă să acumuleze cele mai mari surplusuri bugetare de la reunificarea țării în 1990, în loc să cheltuiască mai mult.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Marius Șumudică, atac nuclear: ”Gâlcă a pierdut vestiarul din momentul numirii! Insuccesul meu de la Rapid, de anul trecut, este performanța erei Dan Șucu!”
Capital.ro
Doliu în muzica populară din România! O mare cântăreață ne-a părăsit. Era considerată vocea de aur a cântecului muntenesc
Playtech.ro
Greșeala pe care o faci la controlul rutier și te costă bani. Cum o eviți, aşa ajungi de la amendă la avertisment
Adevarul
Ce putere nu ar trebui să aibă niciodată președintele SUA. Avertismentul lui Barack Obama: „Aceasta este linia roșie”
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Ioan Isaiu înainte să moară: ,,Urmează o injecție”
iamsport.ro
Jucase la Dinamo, dar nu a contat: fratele lui Nicolae Ceaușescu l-a transferat cu forța: ”Vrei să mai joci fotbal vreodată?”
MediaFlux
Andreea Bălan și Victor Cornea s-au căsătorit. Avem primele imagini de la nunta anului FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi