Banca pentru Comerţ şi Dezvoltare a Mării Negre a aprobat României proiecte de peste 375 milioane euro

Banca pentru Comerț și Dezvoltare a Mării Negre (BCDMN) a aprobat României, până în prezent, 31 de proiecte, a căror valoare totală depășește 375 de milioane de euro, potrivit datelor oferite de Ministerul Finanțelor, la solicitarea AGERPRES.
Iulian Tudor
21 iul. 2015, 09:08
Banca pentru Comerţ şi Dezvoltare a Mării Negre a aprobat României proiecte de peste 375 milioane euro

În prima parte a acestui an, a fost acordată o finanțare pentru Romcab, în valoare de 18 milioane de euro.

În 2014, au fost aprobate cinci proiecte, respectiv EDPR — 10 milioane de euro, TeamNet International — 7,5 milioane de euro, TeamNet International — 5 milioane de euro (investiție în capitalul companiei), Kastamonu — 23,94 milioane de euro, și Olympus — 10 milioane de euro.

Pentru proiectele care cuprind mai multe țări, precum Kastamonu, a fost luată în considerare numai suma aferentă României, precizează Ministerul de Finanțe, adăugând că, în privința portofoliului din România, nu s-au înregistrat până în prezent împrumuturi în dificultate sau neperformante.

Conform situațiilor financiare auditate, Banca pentru Comerț și Dezvoltare a Mării Negre a obținut un venit net de 14,023 milioane de euro, în 2014, față de 13,284 milioane de euro, în 2013, iar venitul operațional a urcat la 32,718 milioane de euro, comparativ cu 28,774, consemnat în 2013. Activele și pasivele au fost fiecare în sumă totală de 1,057 miliarde de euro, anul trecut, față de 932,198 milioane de euro, în 2013.

Portofoliul de împrumuturi active se situează la 1,518 miliarde de euro, în 2014, față de 1,238 miliarde de euro, în 2013.

România este membru fondator al BCDMN, alături de celelalte state membre ale Cooperării Economice la Marea Neagra (CEMN), respectiv Albania, Armenia, Azerbaidjan, Bulgaria, Georgia, Republica Elenă, Moldova, Federația Rusă, Turcia și Ucraina. Acordul de înființare al băncii a fost semnat la 30 decembrie 1994 și ratificat ulterior de Parlament prin Legea nr. 67/1996.

România deține în prezent 280.000 de acțiuni în valoare de 322 milioane de euro, respectiv 14% din capitalul subscris și vărsat și 9,34% din capitalul autorizat al BCDMN.

DailyBusiness
Concediile medicale, sub lupă. Ministerul Sănătății investighează posibile abuzuri sistemice: Nu mai accept să plătim vacanțe inventate
Spynews
Bacalaureat 2025. Rezultatele finale din sesiunea de vară au fost publicate. Vezi ce notă ai luat la fiecare probă
Bzi.ro
Ion Țiriac, cadou fabulos pentru Kira Hagi! A aparținut Ducesei de Kent
Fanatik.ro
Pe urmele panterei negre scăpate de bulgari. Ce spune primarul din Prundu, locul de unde s-a dat alarma: ”Am fost și eu acolo. Le-am zis cetățenilor să evite locul”
Capital.ro
Amendă pentru cei cu casă la curte! Distanța obligatorie până la terenul vecinului
Playtech.ro
Obligatoriu pentru toți stăpânii de animale din România. Ce trebuie să facă în zilele caniculare, legea este clară
DailyBusiness
Ministrul Muncii: „Fără excepții!” Sporul pentru condiții vătămătoare, plafonat la 300 de lei pentru toți angajații din sectorul public
Adevarul
Spectacol și doliu la Phenian. Kim Jong Un, omagiu pentru soldații nord-coreeni căzuți pe frontul din Ucraina. Cum a apărut la televiziune
wowbiz.ro
WOWbiz EXCLUSIV: Irina Columbeanu a sosit ÎN MARE SECRET în România! Avem primele imagini de la aeroport
Spynews
Andreea. Amelia. Teodora. Numele primelor trei ispite feminine, din sezonul 9, Insula Iubirii, care începe din 21 iulie, la Antena 1!
Spynews
Tatăl lui Nicușor Dan a murit! Doliu în familia președintelui României
Evz.ro
Zi de chin în România. Anunț alarmant de la meteorologi
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Gigi Becali şi-a făcut apariția cu mare stil la nunta fiicei lui Gică Hagi! Cum a arătat miliardarul de la FCSB
kanald.ro
Sebastian, un băiat de doar 12 ani, s-a stins din viață după o provocare de pe TikTok. Mesajul sfâșietor al părinților: „Vă rugăm, vorbiți cu copiii voștri”
Cancan.ro
Victor, un elev din București, a luat 8.70 la Istorie Ce notă finală a obținut după ce a făcut contestație: 'Am plâns'
Playsport.ro
Semnele de pe ecranul telefonului tău pot arăta că ești spionat. Microfonul sau camera...
Capital.ro
Călin Georgescu nu mai scapă! Va fi trimis în judecată. Decizie pentru fostul candidat la alegerile prezidențiale
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Milionarul a petrecut noaptea cu o blondă, înainte să anunțe despărțirea de soție. S-a aflat cine e misterioasa femeie
stirilekanald.ro
VIDEO Filmul tragediei din Vâlcea, în care Eduard și George au ars de vii într-un accident groaznic, la doar 23 și 24 de ani! Erau urmăriți ca în filme de polițiști
Mihai Leu, în continuare în stare gravă! Mesajul transmis de Institutul Clinic Fundeni
MediaFlux
Pensionarii primesc 679 de lei pe lună. Anunț al Casei Naționale de Pensii
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Arborii exotici au prins rădăcini și la noi. Fructul minune bogat în vitamina C care s-a aclimatizat perfect și aduce profit fermierilor