Bani de liceu 2019-2020. Se dau câte 250 de lei pe lună elevilor de liceu

Peste 32.000 de liceenii vor beneficia si in anul scolar 2019-2020 de programul national de protectie sociala "Bani de liceu", potrivit Ministerului Educatiei Nationale.
Iulian Tudor
31 oct. 2019, 05:12
Bani de liceu 2019-2020. Se dau câte 250 de lei pe lună elevilor de liceu

Sprijinul financiar din cadrul proiectului „Bani de liceu” are o valoare de 250 de lei pe luna si se acorda, pe toata durata anului scolar, elevilor care urmeaza liceul la cursuri de zi.

Atentie! Pentru a beneficia de bursa, venitul brut lunar pe membru de familie trebuie sa fie de maximum 500 de lei.

Sunt luate in calcul toate veniturile realizate de membrii familiei in ultimele trei luni anterioare depunerii cererii, cu exceptia alocatiei de stat, a alocatiei pentru sustinerea familiei, a burselor de studii sau sociale.

Citeşte şi Se taie ALOCAŢIILE pentru 200.000 de elevi. Anunţul făcut de ministrul Finanţelor

Plata bursei poate fi sistata atunci cand beneficiarul depaseste 20 de absente nemotivate, obtine o medie sub 7 la purtare, nu mai frecventeaza cursurile sau a fost exmatriculat.

Ministerul Educatiei Nationale desfasoara de 14 ani Programul national de protectie sociala „Bani de liceu”, prin care se acorda un sprijin financiar pentru elevii din invatamantul liceal.

Prin adoptarea Hotararii de Guvern 712/2018 (disponibila atasat), incepand cu anul scolar 2018-2019, fiecare beneficiar va primi lunar, pe toata durata cursurilor, in situatia respectarii tuturor conditiilor legale prevazute, suma de 250 lei/lunar. Pe langa indexarea aceste sume (de la 180 lei/luna), a fost majorata si valoarea plafonului maxim de acordare a bursei de la 150 lei la 500 lei/membru de familie, data fiind necesitatea de a corela plafonul de acordare a sprijinului cu situatia economica actuala.

CALENDARUL de desfasurare al programului national de protectie sociala „Bani de liceu” este urmatorul:

• Depunerea cererilor pentru programul national de protectie sociala „Bani de liceu” – 15 septembrie-25 septembrie;
• Efectuarea anchetelor sociale si evaluarea eligibilitatii cererilor depuse de catre comisii – 26 septembrie-15 octombrie;
• Centralizarea cererilor, prin intermediul portalului dedicat – 25 septembrie-16 octombrie;
• Afisarea pe internet a listei beneficiarilor – 17 octombrie;
• Depunerea contestatiilor – 18 octombrie-21 octombrie;
• Rezolvarea contestatiilor – 22 octombrie-25 octombrie;

Pentru elevii care doresc sa obtina acest sprijin financiar, a fost lansat portalul Bani de liceu, unde acestia pot gasi informatii suplimentare.

Vezi aici lista beneficiarilor din fiecare judeţ.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Ce spune SRI despre riscul de atac terorist! Mesaj de ultimă oră despre nivelul de alertă
Fanatik.ro
Gigi Becali regretă că nu a transferat doi dintre titularii Craiovei. „Eu l-am luat pe Vână!”. Forțează iar „pista Macalou”?! Exclusiv
Capital.ro
EXCLUSIV. Aviz pentru permisul auto. Reînnoirea poate fi blocată fără accept medical. Boala pe care mulți români nu știu că o au
Playtech.ro
Cum pot viziona locatarii imaginile cu ei surprinse de camerele video din bloc: obligaţia asociaţiei de proprietari
Adevarul
Mascații au intrat din greșeală peste o mamă și fiica sa. Femeia a sunat la 112: „Nu știu ce se întâmplă și sunt foarte speriată”
wowbiz.ro
Cutremurător. Dănuț Lupu a vrut să se sinucidă: ”Am încercat să mă otrăvesc!” Ce s-a întâmplat cu celebrul jucător la închisoare?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O tânără însărcinată a ajuns în stare gravă la spital după ce mașina în care se afla a fost izbită de un camion, în Suceava
iamsport.ro
”Până la apariția lui Valentin Ceaușescu, Dinamo avea mai multă influență asupra arbitrajelor și a adversarilor decât Steaua! Era un infern, nu aveai nicio șansă cu ei”
MediaFlux
Secretul pantofilor lui Donald Trump. Îi obligă pe subordonații și apropiații lui să poarte același model
stirilekanald.ro
VIDEO Crimă în Crevedia! Și-a ucis rivalul în mijlocul șoselei. „E nebun”
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj