Bărbatul acuzat că ar fi furat bijuterii în valoare 5,2 milioane de euro, trimis în judecată

George Ploscaru, bărbatul acuzat că ar fi furat bijuterii în valoare de 5,2 milioane de euro dintr-un magazin din Paris, a fost trimis în judecată de procurorii DIICOT, alături de alte două persoane, pentru constituire de grup infracțional organizat, furt calificat și acces ilegal la un sistem informatic.
Filip Stan
09 mart. 2017, 16:54
Bărbatul acuzat că ar fi furat bijuterii în valoare 5,2 milioane de euro, trimis în judecată

„Procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism — Serviciul Teritorial Ploiești au dispus trimiterea în judecată a lui George Ploscaru, în stare de arest preventiv, pentru constituire a unui grup infracțional organizat, furt calificat, instigare la acces ilegal la un sistem informatic și instigare la divulgare a informațiilor secrete de serviciu sau nepublice, a lui Gigi-Dănuț Neguț, sub control judiciar, pentru infracțiunea de tăinuire și a lui Andrei Munteau, în stare de libertate, pentru acces ilegal la un sistem informatic și divulgare a informațiilor secrete de serviciu sau nepublice”, se arată într-un comunicat al DIICOT transmis joi AGERPRES.

Potrivit rechizitoriului întocmit de anchetatori, în perioada 15 noiembrie 2016 — 30 decembrie 2016, George Ploscaru, poreclit „Mache”, ar fi constituit împreună cu alți cetățeni străini, de diferite origini, printre care un cetățean de origine sârbă poreclit „Diamant”, un grup infracțional organizat, în scopul săvârșirii pe teritoriul Franței a unei infracțiuni de furt, în dauna persoanei juridice ce deține o marcă elvețiană de bijuterii.

„La data de 30 decembrie 2016, George Ploscaru ar fi sustras din showroom-ul privat al mărcii elvețiene de bijuterii situat în Paris, arondismentul numărul 8, două diamante și două inele cu pietre prețioase în valoare cumulată de 5.132.990 euro, prezentându-se sub o calitate mincinoasă, accea de gemolog, și sub o identitate falsă, aceea de „Mizrahi”. Inculpatul s-ar fi recomandat a fi un evaluator interesat de achiziționarea bunurilor (gemolog), iar vânzătorul, reprezentant al mărcii elvețiene, i-ar fi remis cetățeanului român bunurile spre examinare, poziționate într-o cutie, iar acesta din urmă, după o presupusă examinare i-ar fi restituit persoanei vătămate o altă cutie, asemănătoare, substituind cutia originală”, se precizează în comunicat.

Conform sursei citate, George Ploscaru nu s-ar fi arătat interesat de cumpărarea produselor și a părăsit locul comiterii faptei, având asupra sa bunurile menționate anterior, în valoare cumulată de 5,2 milioane de euro, acesta revenindu-i un inel și unul dintre cele două diamante brute iar restul bijuteriilor revenind, conform înțelegerii, cetățenilor sârbi.

„În urma cercetărilor efectuate în cauză s-a constatat că cetățenii străini au intermediat întâlnirea cu reprezentanții persoanei vătămate, precum și un alt cetățean sârb care nu s-a prezentat sub un nume concret, dar care a avut rolul de a-i preda inculpatului George Ploscaru servieta folosită la comiterea faptei și de a-l prelua cu autoturismul de la fața locului imediat după consumarea infracțiunii de furt comisă în dauna persoanei vătămate. George Ploscaru ar fi vândut în afara teritoriului țării diamantul unui cetățean din statul Israel, iar cu inelul a intrat pe teritoriul României”, se menționează în comunicat.

În ceea ce-l privește pe Gigi-Dănuț Neguț, procurorii au reținut că în noaptea 12/13 ianuarie ar fi acceptat să primească spre păstrare, pe raza municipiului București, de la Ploscaru, un inel placat cu pietre prețioase în valoare de 1.734.200 euro, cunoscând că acesta provine din infracțiunea de furt comisă de către acesta, în Paris, Franța.

„La data de 13 ianuarie, în timpul percheziției efectuate la domiciliul inculpatului Gigi Dănuț Neguț, acesta a comunicat că poate preda inelul primit de la coinculpatul George Ploscaru, sens în care a condus organele de cercetare penală la parterul imobilului, într-un spațiu comun unde funcționa centrala termică, bunul sustras fiind găsit într-o cutie metalică”, se mai precizează în rechizitoriu.

Totodată, spun anchetatorii, anterior pătrunderii pe teritoriul României, în perioada 5 ianuarie — 9 ianuarie, George Ploscaru i-ar fi solicitat lui Andrei Munteanu, agent șef adjunct de poliție în cadrul Punctului de Trecere a Frontierei „Aeroport Henri Coandă: să efectueze verificări în bazele de date pentru a se stabili dacă figurează urmărit internațional, în condițiile în care fusese identificat de autoritățile franceze ca fiind autorul infracțiunii de furt comisă pe raza orașului Paris.

„Astfel, la data de 09 ianuarie, la solicitarea prealabilă, telefonică, a lui George Ploscaru, Andrei Munteanu ar fi accesat cu depășirea limitelor autorizării, în intervalul orar 08:09:19 — 08:11:28, bazele de date evidența persoanelor, evidență pașapoarte și evidență auto, scopul verificărilor nefiind unul în interes de serviciu, fiind efectuate pentru a-i transmite persoanei solicitante faptul că nu figurează urmărită internațional. La aceeași dată, în urma accesării bazelor de date, Andrei Munteanu i-ar fi comunicat lui Ploscaru că nu figurează urmărit la nivel național, putând pătrunde pe teritoriul României”, se notează în comunicat.

Dosarul a fost trimis spre soluționare Tribunalului Prahova.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Iubita lui Mario Fresh și-a etalat silueta de invidiat! Cât de bine arată Miruna în costum de baie
Fanatik.ro
România, pe ultimul loc din UE la numărul tinerilor care muncesc în timpul studiilor. Experții contrazic datele Eurostat: care este, de fapt, realitatea
Capital.ro
România e în doliu, a murit o iubită maică. Se roagă acum pentru noi, alături de îngeri: Va veghea asupra celor rămași aici
Playtech.ro
Pedepse mai dure pentru şoferii care nu plătesc parcarea! Noutăţile din 2026 pentru proprietarii de maşini
Adevarul
Unul dintre fiii lui Ramzan Kadîrov este, la vârstă de 9 ani, proprietarul unei vile în valoare de 10 milioane de dolari
wowbiz.ro
Cătălin Crișan a ajuns de nerecunoscut, la doi ani după problemele de sănătate! Imaginile care i-au șocat pe fanii artistului: „Eu nu cred că e…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Teo Trandafir a dormit în același pat cu Julio Iglesias! Prezentatoarea a dezvăluit totul în platoul „Follow us”. Cum a reacționat Ilinca Vandici
iamsport.ro
Becali i-a făcut lui Moruțan exact aceeași ofertă ca Șucu! Ce salariu va câștiga, de fapt, la Rapid fostul jucător al FCSB
MediaFlux
Ce se întâmplă cu TVA și alte taxe în 2026. Ministrul Finanțelor face anunțul
stirilekanald.ro
VIDEO Emil Gânj, căutat de FBI! Primul indiciu cu privire la locul în care se ascunde de peste 6 luni
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend