Bărbatul care s-a proiectat cu maşina la Parlamentul britanic, vinovat de tentativă de omor

Un bărbat care a intrat cu maşina în trecători şi apoi în barierele de securitate de la Parlamentul britanic, în august anul trecut, a fost găsit vinovat de tentativă de omor, relatează Reuters.
Filip Stan
17 iul. 2019, 18:18
Bărbatul care s-a proiectat cu maşina la Parlamentul britanic, vinovat de tentativă de omor

Salih Khater, în vârstă de 30 de ani, cetăţean britanic cu origini sudaneze, a dat patru ture cu autoturismul său, un Ford Fiesta, în piaţa din faţa Parlamentului, după care a accelerat, intrând în pietoni şi biciclişti aflaţi în zonă şi în final în barierele de securitate.

Doi ofiţeri de poliţie au reuşit să sară la timp din calea sa, dar un jogger a fost lovit şi mai mulţi biciclişti au nevoie de spitalizare.

Incidentul din luna august a fost al doilea atac terorist de la Parlament în mai puţin de 18 luni. În martie 2017, Khalid Masood, în vârstă de 52 de ani, a ucis patru persoane pe podul Westminster din apropiere şi a înjunghiat mortal un ofiţer de poliţie neînarmat.

„Doar viteza de reacţie şi norocul au făcut ca Salih Khater să nu omoare pe nimeni”, a menţionat procuroarea Jenny Hopkins.

Ea a adăugat că acuzatul şi-a manevrat maşina cu atâta precizie încât anchetatorii specializaţi în analizarea accidentelor au întâmpinat dificultăţi la reconstituirea traseului.

„Indiferent care au fost motivele lui, nu a fost un accident. A fost o tentativă deliberată de a ucide şi de a mutila cât mai mulţi oameni posibil”, a subliniat procuroarea într-un comunicat.

Acuzarea a explicat tribunalului penal din Londra (Old Bailey) că Salih Khater a venit la Londra din Birmingham, în centrul Angliei, la primele ore ale dimineţii de 14 august pentru a face activităţi de recunoaştere.

Procurorii din departamentul de combatere a terorismului din cadrul CPS au apreciat ca rezonabil să se presupună că bărbatul a avut o motivaţie teroristă, având în vedere locul incidentului şi atacurile anterioare.

În ce-l priveşte, Khater a susţinut că a fost vorba de un accident. Sentinţa în acest caz urmează să fie anunţată la o dată ulterioară. AGERPRES/

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Suma uriaşă încasată de Antena 1 din pauzele de hidratare de la CM 2026! Publicitatea costă mai mult decât pachetul „Golden”
Capital.ro
Prima parcare pentru controlul camioanelor, deschisă pe Centura București
Playtech.ro
Orașul din ţara noastră strategic în ultimii ani. Pe aici intră și ies mărfuri de miliarde de euro
Adevarul
Soarta guvernului Veștea, în mâinile AUR. „Fără acordul lui Simion, nu poate exista o asemenea mișcare"
wowbiz.ro
A murit Lucian Isar, cunoscut și ca Lucică Diamanta! Bărbatul s-a stins la doar 44 de ani din cauza unei boli autoimune
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mihai, un tânăr de 29 de ani din Buzău, și-a pierdut viața într-un râu din California. Crescuse la orfelinat și era stabilit de mai mulți ani în SUA
iamsport.ro
Gheorghe Hagi a dezvăluit care este cel mai mare regret: ”Ghinion”
MediaFlux
PAPARAZZI Adrian Alexandrov, iubitul Elenei Udrea, întoarce pe interzis după ce a îmbrățișat un polițist de la circulație FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?