Baron PDL, ARESTAT pentru retrocedări ilegale

Baronul PDL Paul Beganu a fost arestat preventiv în noul dosar al retrocedărilor ilegale. Fostul prefect de Buzău este acuzat de retrocedarea ilegală a peste 5.000 de hectare de pădure. În acelaşi dosar au mai primit mandat de arestare şi Gheorghe Ceteraş, omul de afaceri pe mâinile căruia au ajuns ilegal terenurile, dar şi un avocat şi un angajat al Romsilva.
Filip Stan
21 nov. 2014, 09:59
Baron PDL, ARESTAT pentru retrocedări ilegale

Fostul prefect de Buzău, Paul Beganu, şi alte trei persoane cercetate în dosarul retrocedărilor ilegale de păduri de la Buzău au fost arestate preventiv, vineri, iar în cazul judecătorului de la Pătârlagele, Neculae Toader, magistraţii au dispus luarea măsurii controlului judiciar.

Potrivit portalului instanţelor de judecată, Curtea de Apel Ploieşti a admis, vineri, propunerea formulată de Direcţia Naţională Anticorupţie – Serviciul Teritorial Ploieşti privind arestarea preventivă a inculpaţilor Mihail Cosmin Vasile, Gheorghe Ceteraş, Ion Irimia şi Paul Beganu şi a dispus arestarea preventivă a celor patru pe o durată de 30 de zile.

De asemenea, instanţa a respins propunerea de arestare a judecătorului de la Judecătoria Pătârlagele, Neculae Toader, dispunând în cazul acestuia măsura controlului judiciar.

Decizia nu este definitivă, ea putând fi contestată în termen de 48 de ore de la pronunţare pentru inculpaţi şi de la comunicare pentru procuror.

Procurorii DNA Ploieşti au dispus, miercuri, efectuarea urmăririi penale faţă de fostul prefect de Buzău Paul Beganu, judecătorul Neculae Toader şi alte trei persoane în dosarul privind retrocedări ilegale de păduri, cu un prejudiciu de 21,7 milioane euro în dauna statului.

Paul Beganu este acuzat de luare de mită, abuz în serviciu, fals intelectual şi instigare la fals intelectual şi la dare de mită, iar judecătorul Neculae Toader din cadrul Judecătoriei Pătârlagele de luare de mită şi abuz în serviciu.

În acelaşi dosar sunt urmăriţi penal Gheorghe Ceteraş, pentru constituire de grup infracţional organizat, cumpărare de influenţă şi trei infracţiuni de dare de mită, Mihail Cosmin Vasile, avocat, pentru constituire de grup infracţional organizat şi complicitate la dare de mită, şi Ion Irimia, angajat al Regiei Naţionale a Pădurilor Romsilva, pentru trafic de influenţă.

DNA precizează că procesul de reconstituire a 5.134 hectare de teren forestier (situate pe raza comunei Gura Teghii, judeţul Buzău) în favoarea SC Forestiera Ardeleana SRL a fost nelegal, obţinerea dreptului de proprietate realizându-se în mod fraudulos, cu sprijinul unor persoane care au deţinut funcţii publice, acordat persoanelor care au promovat cererile de reconstituire, urmărindu-se punerea în posesie şi valorificarea imediată a suprafeţei de teren.

Fostul prefect al judeţului Buzău, Paul Beganu, omul de afaceri Gheorghe Ceteraş, avocatul Cosmin Vasile şi angajatul Romsilva Ion Irimia au fost reţinuţi, miercuri seară, de procurorii DNA, în urma unor audieri care au durat mai mult de 12 ore.

La acel moment, şeful DNA Ploieşti, Lucian Onea, a precizat că s-a solicitat şi s-a obţinut din partea CSM încuviinţarea privind propunerea de arestare preventivă a judecătorului Neculae Toader, urmând ca procurorul de caz să decidă în cursul zilei de joi dacă va formula o astfel de propunere.

DailyBusiness
PNL a decis să îl susțină pe Nicușor Dan în turul doi al alegerilor prezidențiale
Spynews
Cum arată cel mai elegant oraș din Europa! Se află în Portugalia și are o frumusețe aparte
Bzi.ro
Anca Serea și-a făcut de cap, alături de fiica ei, în club! S-au dezlănţuit în club până-n zori!
Fanatik.ro
Andrei Caramitru știe cine va câștiga turul 2 al alegerilor: “Nu e nicio șansă”
Capital.ro
Vehiculele interzise în oraș! Amenda de aproape 2.000 de lei. NU au drept de circulație
Playtech.ro
Ce drepturi ai ca moștenitor dacă nu ești trecut în testament. Care sunt prevederile legale
DailyBusiness
Marcel Ciolacu: „Am ales ordinea și nu haosul. România trebuie să aibă un președinte care are deja o majoritate parlamentară”
Adevarul
Cât câștigă un cuplu de români pe un vas de croazieră pentru „o muncă de doar trei luni de zile”
wowbiz.ro
Primul tur al alegerilor prezidențiale se poate contesta la CCR. Informații de ultimă oră
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Evz.ro
Doliu în fotbalul internațional. A murit un cunoscut jucător
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Statul ar putea rămâne fără bani pentru pensii. Avertismentul economiștilor
Cancan.ro
Această femeie a fost dată dispărută pe 7 iulie 1962. IREAL unde a fost găsită, acum, în 2025
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Tragedie cutremurătoare în lumea artistică. S-a stins o tânără actriță: Acum vei străluci pe cer...
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Traian Băsescu, despre varianta în care George Simion devine președintele României: "Ar fi groaznic"
Prima reacție a lui Putin după rezultatul obținut de George Simion la prezidențiale
MediaFlux
Reguli noi pentru pensionari. Anii de căsnicie aduc bani mai mulți la pensie
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Legendarul Skype a încetat oficial să funcționeze: cum să salvezi chat-urile și fișierele