Băsescu acuză o înţelegere Ponta-Iohannis pentru Teodorovici: Alianţa Grivco şi USL sunt mai vii ca oricând

Fostul preşedinte Traian Băsescu susţine într-o postare pe o reţea de socializare că şeful staului Klaus Iohannis şi premierul Victor Ponta au căzut de acord ca Eugen Teodorovici să devină ministru al Finanţelor după ce acesta din urmă a votat împotriva arestării lui Dan Şova.  
Iulian Tudor
27 mart. 2015, 18:53
Băsescu acuză o înţelegere Ponta-Iohannis pentru Teodorovici: Alianţa Grivco şi USL sunt mai vii ca oricând

Traian Băsescu reclamă pe Facebook că Iohannis şi Ponta au făcut o înţelegere pentru numirea lui Teodorovici la Finanţe şi susţine că „alianţa de la Grivco şi USL-ul sunt mai vii ca oricând”.

Senatul a votat: DAN ŞOVA a scăpat de arestare

„Eugen Teodorovici, senator PSD de Buzău şi ministru al Fondurilor Europene, a votat împotriva reţinerii şi arestării lui Dan Şova. După vot, într-un (foarte) târziu, a reacţionat chiar şi preşedintele României, cu un limbaj de lemn şi fără să explice consecinţele. Şi pentru că totul este…«pas cu pas», într-un şi mai mare târziu preşedintele României se întreabă dacă avem un conflict între puterile statului. Eu cred că avem doar o golănie. Iar astăzi s-a făcut «pasul» decisiv. V.V.Ponta şi Klaus Iohannis au convenit ca Eugen Teodorovici să devină ministru al Finanţelor Publice. Bravos naţiune, halal revoluţie pe 16 noiembrie 2014. Alianţa de la Grivco şi USL-ul sunt mai vii ca oricînd, dar nu «pas cu pas», ci buluc”, scrie Băsescu pe Facebook.

Actualul ministru al Fondurilor Europene, Eugen Teodorovici, va prelua portofoliul Finanțelor, iar Marius Nica, secretarul general al Ministerului Muncii, va fi noul ministru al Fondurilor Europene. Președintele Klaus Iohannis a acceptat propunerile, a anunţat premierul Victor Ponta, vineri, la Guvern.

Eugen Teodorovici, propus ministru de Finanţe. Marius Nica preia Fondurile Europene

DailyBusiness
Erdogan amenință Israelul cu intervenția: Tensiunile dintre Ankara și Ierusalim escaladează
Spynews
Scandal uriaș în showbiz! Fiica unei cântărețe din România ar fi fost jefuită de rude în Anglia. A intervenit poliția
Fanatik.ro
Mihaela Rădulescu a răbufnit la 8 luni de la moartea lui Felix Baumgartner: ”Mi-au împachetat lucrurile ca pe niște gunoaie”
Capital.ro
Regulă la bloc. Asociațiile de proprietari nu mai pot spune „nu”. Ce obligații apar chiar dacă nu sunt scrise clar în lege
Playtech.ro
Motivul pentru care zborurile din București sunt mai scumpe decât cele din capitalele alăturate. Diferențele de preț sunt însemnate
Adevarul
„Nu mă duc eu de bună voie”. Un interlop căutat de cinci ani, după ce a desfigurat un tânăr, face live-uri pe TikTok
wowbiz.ro
Lângă cine a apărut Codruța Filip după ce Valentin Sanfira și-a refăcut viața sentimentală. Fotografiile au stârnit reacții în rândul fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 47 de ani din Alba a fost înjunghiat mortal de un tânăr de 18 ani, chiar în noaptea de Paște. Victima nu a avut nici o șansă
iamsport.ro
Edi Iordănescu a dezvăluit ”informațiile primite pe surse” înaintea eliminării României de la Euro 2024: ”Nu le puteam proba”
MediaFlux
Tradiții în Miercurea Luminată. Cum putem evita „nunta șoarecilor” în casa noastră
stirilekanald.ro
Reacția Rusiei după ce Viktor Orban a pierdut alegerile: "Peste patru luni..."
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj