Băsescu: Cât timp Rusia susţine grupările teroriste din Doneţk şi Lugansk, e un partener al teroriştilor

Cât timp Rusia susţine grupările teroriste din Donetk şi Lugansk, e un partener al teroriştilor, a declarat preşedintele României, Traian Băsescu, înainte de a pleca la la reuniunea şefilor de stat din Europa Centrală şi de Est care se desfăşoară la Varşovia.
Filip Stan
22 iul. 2014, 07:00
Băsescu: Cât timp Rusia susţine grupările teroriste din Doneţk şi Lugansk, e un partener al teroriştilor

Băsescu a declarat că se vor discuta mai multe subiecte, dar două vor fi temele centrale.

„Se vor discuta mai multe probleme, dar aş vrea să vă precizez poziţia României. Două subiecte vor fi centrale: situaţia regională şi summitul NATO, care va avea loc în Marea Britanie la începutul lunii septembrie. Evident, predomină problema ucrainiană. Atâta timp cât Federaţia Rusă susţine grupările teroriste din Doneţk şi Lugansk, ea e un partener al grupărilor teroriste. Voi ridica şi problema Moldovei, care va trebui să înfrunte sancţiuni, prin interdicţiile de importuri din partea Rusiei, de la vinuri, fructe”, a declarat şeful statului.

Traian Băsescu, atac la Putin după tragedia aviatică: Rusia este partenerul teroriştilor din Ucraina

De asemenea, referindu-se la subiectul NATO, Băsescu a spus că va cere adoptarea de măsuri prin care forţele militare pentru flancul estic, unde sunt incluse România şi Bulgaria, să nu scadă.

„Dincolo de situaţia regională, al doilea subiect e summitul NATO, din 4-5 septembrie. Avem opt priorităţi, prima şi cea mai importantă fiind adoptarea de măsuri concrete pe termen lung pentru alocarea de resurse militare ale NATO. Nu am dori o diminuare a resurselor militare alocate pentru flancul estic, în favoarea celui nordic”, a spus Băsescu.

Preşedintele Traian Băsescu participă marţi la reuniunea şefilor de stat din Europa Centrală şi de Est care se desfăşoară la Varşovia.

DailyBusiness
Ministerul Energiei convoacă un comandament de urgență. Sistemul Energetic Național, monitorizat în plin val de caniculă
Spynews
Este oficial! Când începe Insula Iubirii - Reuniuni la Antena 1
Fanatik.ro
De ce nu a votat, de fapt, Gigi Becali modificările aduse Legii 4. Cum a fost explicată decizia patronului FCSB. Exclusiv
Capital.ro
Prețuri carburanți miercuri, 1 iulie. Unde alimentezi cel mai ieftin la început de lună
Playtech.ro
Prima scumpire a motorinei după expirarea reducerii accizei. Cât plătești în plus pentru un plin, în funcție de rezervorul mașinii
Adevarul
Blestemul mortal din farfuria țăranului: Ce mâncau românii înainte de mămăligă și cum a provocat aceasta o criză națională
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat și-a pierdut viața în Ilfov, în urma furtunii de marți seară. Un copac a căzut peste mașina în care se afla
iamsport.ro
Jucătorii de la FCSB au boicotat antrenamentul, iar Gigi Becali a mers de urgență la stadion: ”Vă credeți fotbaliști?”
MediaFlux
Horoscop 1 iulie 2026. Luna începe cu surprize uriașe! O zodie primește vestea pe care o aștepta de mult, iar alta trebuie să ia o decizie crucială
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?