Băsescu: Este în interesul nostru naţional ca Ucraina să avanseze către Uniunea Europeană

Președintele Traian Băsescu a declarat, miercuri, legat de relația UE-Ucraina, că nu mai trebuie pusă Kievului nicio condiție suplimentară, legată de Iulia Timoșenko, pentru semnarea acordurilor la summit-ul de la Vilnius, el menționând că este totuși solidar cu fostul premier din țara vecină.
Filip Stan
27 nov. 2013, 19:31
Băsescu: Este în interesul nostru naţional ca Ucraina să avanseze către Uniunea Europeană

„Este în interesul nostru naţional ca şi Ucraina să avanseze către Uniunea Europeană, şi, în ceea ce ne priveşte, mandatul pe care mi-l asum este extrem de ferm. Nu mai trebuie pusă nicio condiţie suplimentară Ucrainei, legată de doamna Timoşenco. Va trebui să găsim alte mijloace, sunt alte momente, pentru că nu acesta este momentul ultim”, a declarat preşedintele Traian Băsescu, potrivit Mediafax.

El a explicat că, dacă Ucraina va semna acordurile la Vilnus, va urma un traseu lung de ratificare de către toate statele membre a acordului de asociere şi a acordului de liber-schimb.

„Cel puţin un an şi jumătate se poate discuta. Discuţi altfel cu o ţară care a semnat asocierea la Uniunea Europeană„, a mai adăugat şeful statului.

Fostul premier ucrainean Iulia Timoşenko a intrat în greva foamei pentru a denunţa refuzul Kievului de a semna acordul de asociere cu Uniunea Europeană.

Opoziţia proeuropeană din Ucraina a organizat o serie de manifestaţii pentru a denunţa refuzul Kievului de semnare a acordului cu Uniunea Europeană.

Uniunea Europeană a comunicat că oferta de semnare a acordului la summitul de la Vilnius rămâne valabilă. „Oferta de semnare a acordului de asociere şi de creare a unei zone de liber-schimb rămâne valabilă”, au anunţat, într-un comunicat comun, preşedinţii Consiliului European şi Comisiei Europene, Herman Van Rompuy şi Jose Manuel Barroso.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Prima imagine de la accidentul în care a murit Tal Berkovich de la Chefi la cuțite! Unde mergea și cine o însoțea în mașină
Fanatik.ro
Cine e fostul fotbalist de la Steaua care a găzduit-o pe Zoia Ceaușescu, după Revoluție. Cum vede acum gestul său
Capital.ro
Reguli la bloc 2026. Proprietarii de apartamente trebuie să ceară aprobare. Nu e permis fără acordul vecinilor
Playtech.ro
Guvernul anunță reducerea cu 50% a impozitului pe proprietate. Cine sunt românii care vor beneficia de această măsură
Adevarul
Mobilizare pentru Autostrada Bucureștiului: circulăm la vară pe A0 între A2 și A3. Stadiul lucrărilor
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
Legenda Stelei, atac necruțător: ”FCSB nu a avut adversar când a luat titlurile! Neubert e mai important decât Charalambous și Pintilii, pe el nu îl pune la punct nimeni”
MediaFlux
Românii vor primi 1.200 de lei pe an pentru energie și gaze. Schema care ar putea înlocui plafonarea
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil