Băsescu i-a numit la şefia Secţiei I din DNA pe Gheorghe Popovici şi Dănuţ Volintiru

Preşedintele Traian Băsescu a semnat, miercuri, decretele de numire a lui Gheorghe Popovici şi a lui Dănuţ Volintiru în funcţiile de procuror-şef, respectiv procuror-şef adjunct ai Secţiei de combatere a corupţiei din cadrul Direcţiei Naţionale Anticorupţie (DNA), pe o perioadă de trei ani.
Filip Stan
20 nov. 2013, 17:34
Băsescu i-a numit la şefia Secţiei I din DNA pe Gheorghe Popovici şi Dănuţ Volintiru

Magistraţii Gheorghe Popovici şi Dănuţ Volintiru, candidaţi la funcţiile de procuror-şef şi respectiv procuror-şef adjunct ai Secţiei I din Direcţia Naţională Anticorupţie, au fost avizaţi favorabil de Consiliul Superior al Magistraturii pe 11 noiembrie.

Traian Băsescu a semnat şi decretul pentru reînvestirea în funcţia de procuror-şef al Secţiei judiciare penale din cadrul DNA a Elenei Matieşescu, pe o perioadă de trei ani.

Tot pe o perioadă de trei ani este reînvestit în funcţia de procuror militar şef al Secţiei de combatere a infracţiunilor săvârşite de militari din cadrul DNA generalul-maior magistrat Alexandru Ion.

De asemenea, preşedintele a semnat decretul pentru numirea Marianei Alexandru în funcţia de procuror-şef adjunct al Secţiei de combatere a infracţiunilor conexe infracţiunilor de corupţie din cadrul DNA, pe o perioadă de trei ani.

Totodată, şeful statului a semnat numirea în funcţia de vicepreşedinte al Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie a judecătorului Ionuţ-Mihai Matei, pe o perioadă de trei ani.

În 11 octombrie, ministrul Justiţiei a transmis Secţiei pentru procurori din CSM o adresă prin care a solicitat retragerea propunerilor transmise în 3 octombrie de numire a Iulianei Bendeac şi a lui Viorel Ioan Cerbu pentru funcţiile de procuror-şef şi, respectiv, procuror-şef adjunct ai Secţiei de combatere a corupţiei (Secţia I) din DNA.

Tot atunci, ministrul Justiţiei a transmis CSM noi propuneri pentru aceste funcţii, respectiv Gheorghe Popovici – pentru funcţia de procuror-şef la Secţia de combatere a corupţiei – şi Dănuţ Volintiru – pentru funcţia de adjunct la aceeaşi secţie.

De asemenea, a fost propusă numirea Marianei Alexandru în funcţia de procuror şef adjunct la Secţia de combatere a infracţiunilor conexe infracţiunilor de corupţie. Alexandru ocupase funcţia de adjunct la Secţia I până când s-a decis încetarea delegării ei, odată cu cea a lui Lucian Papici.

Procurorul Lucian Papici a fost numit, miercuri, de Secţia pentru procurori a CSM, cu unanimitate de voturi, în funcţia de şef al Serviciului pentru efectuarea urmării penale în cauze de corupţie din cadrul Secţiei I a Direcţiei Naţionale Anticorupţie.

Gheorghe Popovici, alături de cea în locul căreia este delegat, Iuliana Bendeac, i-a deferit justiţiei pe Dan Voiculescu şi pe fiica acestuia Camelia, în dosarul în care directorul general Antena TV Group SA, SorinAlexandrescu, este acuzat de şantajarea administratorului RCS&RDS Ioan Bendei.

Dănuţ Volintiru este procurorul care a instrumentat dosarul „Trofeul Calităţii”, în care fostul premier Adrian Năstase a fost condamnat la doi ani de închisoare cu executare.â

Procurorul şef al DNA, Codruţa Kovesi, declara, în 9 octombrie, că înlocuirea procurorilor Lucian Papici şi Mariana Alexandru, de la conducerea Secţiei I, a perturbat activitatea Direcţiei, dar principala problemă este modalitatea în care s-a făcut această înlocuire.

Kovesi a precizat că a făcut o recomandare scrisă ministrului Justiţiei cu privire la persoanele care pot îndeplini funcţiile de procuror-şef şi adjunct la Secţia I, opţiunea sa fiind pentru Mariana Alexandru şi Lucian Papici. „Am considerat că acestea sunt cele mai bune propuneri pentru secţia I”, a spus Kovesi.

În 2 octombrie, procurorul general al României, Tiberiu Niţu, a decis încetarea delegării procurorului Lucian Papici, şef al Secţiei I din DNA, şi a adjunctului acestuia, Mariana Alexandru, în locul lor fiind delegaţi atunci procurorii Iuliana Bendeac, ca şef de secţie, şi Viorel Cerbu, ca adjunct.

Parchetul Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie preciza ulterior, într-un comunicat de presă, că încetarea delegării procurorului Lucian Papici şi a adjunctei acestuia de la conducerea Secţiei de combatere a corupţiei din DNA a avut în vedere faptul că ministrul Justiţiei a transmis CSM propunerile de numire în funcţii de conducere la Direcţie.

Încetarea delegării lui Papici ca şef al Secţiei de combatere a corupţiei din DNA a fost dispusă, după ce tot Tiberiu Niţu, în 23 septembrie, dispusese delegarea aceluiaşi procuror pe aceeaşi funcţie.

DailyBusiness
Plățile neautorizate de 10 miliarde de euro prin PayPal zguduie băncile europene
Spynews
Cum se simte fiul Larisei Udilă, după ce a fost operat. Milan a fost supus unei intervenții chirurgicale la doar patru ani
Bzi.ro
Lora a făcut senzație pe plajă, la 43 de ani! Costumul de baie minuscul și poziţiile provocatoare au atras multe priviri! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Massimo Moratti, președintele de legendă al lui Inter Milano, a ajuns la terapie intensivă!
Capital.ro
Cont bancar obligatoriu în România. Cine e forțat să îl deschidă în 60 de zile. Amenda ajunge la 10.000 de lei
Playtech.ro
Cât câștigă o cameristă la hotel în Spania. Salariul e atât de mic încât sindicatele cer schimbarea legii
Adevarul
„Oncologii vor fi condamnați pentru genocid”. Lunga lista a controverselor lansate de Olivia Steer. Fosta vedetă TV si Andi Moisescu ar fi divorțat
wowbiz.ro
Ea este refugiata ucraineancă ucisă cu sânge rece în SUA! Avea 23 de ani și fugise din calea războiului, dar a sfârșit înjunghiată la metrou: „Viața ei a fost curmată mult prea devreme”
Economica.net
Noua ordine mondială. Ce acord pregăteşte Trump cu Putin
Prosport.ro
FOTO. Asta e ultima fiță cu Bănel Nicoliță. S-a desfătat cu vin și cu o brunetă
kanald.ro
Andi Moisescu și Olivia Steer ar fi divorțat după 22 de ani de căsnicie
Cancan.ro
Andi Moisescu a divorțat de Olivia Steer! A părăsit-o după 22 de ani
iamsport.ro
Vrea să plece ”cât mai repede și cu orice preț” de la FCSB! Jucătorul s-a săturat de criticile lui Gigi Becali
MediaFlux
Tichete de energie pentru persoanele vulnerabile. Ministrul Muncii arată cum se completează cererile
stirilekanald.ro
Costi, soția lui și un alt cuplu, morți în urma unui accident rutier, în Germania. Noua mașină i-a devenit sicriu românului și familiei lui
Atenție! Dacă partenerul tău îți face asta într-o relație …