Băsescu îl atacă pe Bolojan: ”Cum să-l cred pe acest șmecher? Crede că a venit la București și aici a găsit o căruță cu proști și el se urcă pe capra căruței și o conduce”

Traian Băsescu îl atacă pe liderul interimar al PNL, Ilie Bolojan, pe care în consideră ”un șmecher”. ”Dacă omul ăsta crede că a venit la București și aici a găsit o căruță cu proști și el se urcă pe capra căruței și o conduce, se înșală amarnic”, a spus fostul șef de stat.
Irina Dumitrescu
26 nov. 2024, 17:04
Băsescu îl atacă pe Bolojan: ”Cum să-l cred pe acest șmecher? Crede că a venit la București și aici a găsit o căruță cu proști și el se urcă pe capra căruței și o conduce”

Băsescu a lansat atacul după ce Bolojan a anunțat că liberalii o vor susține pe Lasconi în turul 2 al prezidențialelor.

”l-am văzut azi pe maestrul Bolojan. Veni el, din fundul Ardealului la Capitală, ca să ne spună cum o va susține pe Elena Lasconi și să ne garanteze că ‘PNL își respectă toate angajamentele’. Deci dacă omul ăsta crede că a venit la București și aici a găsit o căruță cu proști și el se urcă pe capra căruței și o conduce, se înșală amarnic. Ce înseamnă pentru mine că își respectă toate angajamentele? Rămâne în alianță cu PSD, un angajament vechi, de două mandate. Ceea ce și face. Deci, nu a făcut un gest de a retrage PNL de la guvernare înainte de alegeri. Vrea să găsească alegerile legislative cu guvernul PSD-PNL în funcțiune. Și pe Ciolacu premier. Și urmează să ne anunțe: ‘Știți, pentru stabilitate, noi rămânem așa cum suntem’”, a spus Traian Băsescu, la Realitatea.

Citește și Marcel Ciolacu, acuzaţii dure la adresa lui Călin Georgescu. „Campania lui pe TikTok a fost finanțată din sursă externă. Serviciile nu m-au informat”

Fostul președinte al României îl consideră pe Ilie Bolojan ”un șmecher” pe care nu are cum să-l creadă. ”Cum să-l cred pe acest șmecher, că nu-l pot trata decât ca pe un șmecher, care ne spune că o susținem pe Elena Lasconi, dar ne menținem toate angajamentele?! Păi, tot angajamentul lui e cu PSD. Dacă asta a vrut să spună, a reușit să mă convingă că nu se va întâmpla nimic în alianța PSD-PNL. Dacă a greșit, ar trebui să reformuleze”, a spus Băsescu.

Traian Băsescu a vorbit și despre scrutinele care vor avea loc în următoarele două duminici, precizând că la parlamentare va vota cu Forța Dreptei, iar în turul 2 al prezidențialelor, cu Elena Lasconi.

”E important ca în Parlament să intre și partidele mici de centru-dreapta, pentru că altfel, centrul-dreapta e sărac, nu are 50% în Parlament. Eu, de exemplu, deși am susținut-o pe doamna Lasconi și o voi susține în turul 2, duminică voi vota cu Forța Dreptei. Este gruparea de unde Ludovic Orban a renunțat la candidatură, ca să o susțină pe doamna Lasconi“, a argumentat el.

Citește și Elena Lasconi se dezlănţuie la adresa lui Călin Georgescu: „Decidem dacă vrem să fim protejaţi de NATO sau să ajungem vasalii lui Vladimir Putin”

DailyBusiness
Cum putem evita o nouă explozie a prețurilor la energie. Anunțul de ultimă oră făcut de ministru
Spynews
Raluca Ropotan, despre relația cu tatăl ei, Stelian Ogică. Ce relație au, în prezent, cei doi: "Noi tot timpul..." 
Fanatik.ro
Ce relație există, de fapt, între Carlos Alcaraz și fotomodelul Brooks Nader: ”Cu cât apare mai des în știri, cu atât mai bine”
Capital.ro
Modul greșit de plată al pensiilor. Florin Călinescu cere lege nouă la pensiile private: Devine penal, nu?
Playtech.ro
Val de frig în România. Temperaturi cu 10 grade mai mici față de zilele trecute. Cât ține vremea urâtă, vești proaste de la meteorologi
Adevarul
Cine este moldoveanul asociat cu mituirea șefilor ELCEN. Are afaceri cu LukOil, contracte cu statul și un palat de 6 milioane de euro în București
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Eşec al ungurilor în România. Planul pe care-l avea gigantul din Ungaria a picat
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, pur și simplu superbă într-o ținută sumară
kanald.ro
Se dau bani pentru femeile însărcinate. Despre ce sumă este vorba
Cancan.ro
Tânăra rănită de Toto Dumitrescu este sportivă! Ocupă locul 384 WTA
iamsport.ro
Prunea l-a DISTRUS pe fostul antrenor de la FCSB: 'Pe unde mai antrenează, prin Tanganica? Zici că a fost la Paris, vorbește el, pe bune?!'
MediaFlux
Anunțul Hidroelectrica pentru toți clienții. Ce se întâmplă cu facturile
stirilekanald.ro
Destin negru pentru doi tineri care se iubeau încă din copilărie. Ambii parteneri s-au sinucis, după o eroare a poliției
substantial.ro
O noua tragedie zguduie România. Accident îngrozitor