Băsescu nu are încredere în Trump: ” Foarte probabil, va face orice ca să poată spune ’am făcut pace în Ucraina’ ”

Fostul președinte Traian Băsescu nu are încredere în șeful de la Casa Albă, Donald Trump, despre care spune că ” foarte probabil, va face orice ca să poată spune ’am făcut pace în Ucraina’ ”.
Irina Dumitrescu
17 feb. 2025, 22:42
Băsescu nu are încredere în Trump: ” Foarte probabil, va face orice ca să poată spune ’am făcut pace în Ucraina’ ”

Traian Băsescu spune despre Donald Trump că este ”preocupat mai mult de imobiliare” și ”de propria lui imagine”, iar din acest motiv nu poate avea încredere în el.

Fostul președinte al României a mai spus despre șeful de la Casa Albă că ”foarte probabil, va face orice ca să poată spune ’am făcut pace în Ucraina’ ”.

Citește și Ce pensie primesc românii din Spania sau Italia. Unde e mai bine să te pensionezi și care sunt condițiile

Băsescu, despre Trump: Prin oamenii lui, pur și simplu discreditează Uniunea Europeană  

”Personal, nu am încredere în domnul Trump. Sunt un pro-american, iubesc America, rămân loial Americii, dar nu pot să cred într-un președinte care e preocupat mai mult de imobiliare, de propria lui imagine, care se strâmbă când vorbește, care vine și, prin oamenii lui, pur și simplu discreditează Uniunea Europeană. Deci nu am încredere în acest om și foarte probabil va face orice ca să poată spune ’am făcut pace în Ucraina’.

S-ar putea să sacrifice orice pentru a-și atinge acest obiectiv pe care l-a anunțat ca fiind obiectiv de 24 de ore, în timpul campaniei”, a spus, pentru b1tv, fostul președinte al României.

Traian Băsescu a vorbit, cu aceeași ocazie, despre negocierile privind încetarea războiului declanșat prin invadarea Ucrainei de către Rusia. În opinia fostului șef de stat ”Uniunea Europeană trebuie să participe” la negocieri, mai ales că, în opinia lui, la o întâlnire Putin-Trump ”nu se poate discuta doar problema Ucrainei”.

”Uniunea Europeană trebuie să participe la discuții. Este adevărat, atenție, aici trebuie să fim foarte atenți. La o întâlnire Putin cu președintele Statelor Unite nu se poate discuta doar problema Ucrainei când discutăm de Rusia și Statele Unite”, este de părere Traian Băsescu.

Citește și Susținătorii lui Călin Georgescu îl amenință cu moartea pe Ilie Bolojan: „Vă iau familia și v-o dau cu capul de bordură” / „Să ți-o iau eu și toți câteva milioane de români”

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Gheorghe Dincă a ajuns pe mâinile medicilor! Ce a pățit monstrul din Caracal, în penitenciar
Fanatik.ro
La câteva zile după ce și-a anunțat retragerea din tenis, Sorana Cîrstea face dezvăluiri neașteptate: ”A fost o relație de dragoste-ură”
Capital.ro
Mașinile care pot fi respinse la ITP. Vor pica inspecția tehnică periodică. Noi norme pentru șoferi
Playtech.ro
„Ți-am zis” vs. „Ți-am spus”. Una dintre variante este greşită, poţi ghici care?
Adevarul
Încrederea ucrainenilor în Zelenski este în scădere. Doar aproximativ 20% ar vota pentru actualul președinte, arată un nou sondaj
wowbiz.ro
Vești de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu. Fiicele lui au venit de urgență în țară: „A slăbit 30 de kilograme”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Industria în care are loc un val de concedieri. Sute de angajați rămân fără loc de muncă în brag de sărbători
iamsport.ro
FCSB a câștigat lupta cu Rapid: internaționalul român, la un pas de a semna cu campioana! Finanțatorul a anunțat: ”Aproape am bătut palma”
MediaFlux
Modificări la pensie din 2026. Modul de calcul pentru vechimea în muncă se schimbă complet
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
Matematica devine joacă: 5 jocuri care fac cifrele prietenoase